Řecké ostrovy: Naxos, mýtický král Kykladů

Řecké ostrovy: Naxos, mýtický král Kykladů 8.6.

V následujícím období na vás čeká několikadílný seriál o nejzajímavějších řeckých ostrovech. Dnešní, úvodní článek představí komplexně řecké ostrovy, a ve druhé části se již necháme unášet kouzly největšího ostrova souostroví Kyklad, Naxu.

Řecké ostrovy jako poklady pro naši dovolenou

Jen obtížně by se dala hledat lepší místa pro naši dovolenou, než jsou Řecké ostrovní destinace plné romantiky, rodinné pohody, poznávání, zážitků. Nejprve se ponoříme do regionální geografie. Není na škodu si osvěžit několik názvů řeckých souostroví a ostrovů, které bychom měli bezpodmínečně znát. Od západu směrem na východ bychom měli mít v povědomí Jónské ostrovy, hlavně Korfu, Lefkadu, Kefalonii a Zakynthos. Určitě se k nim v seriálu dostaneme.

Naxos - přístav

Na jihu najdeme Kyklady, jejichž největší ostrov je dnešní hrdina článku Naxos, ale patří sem i nádherné ostrovy Santorini (i o něm bude dnes rozhodně zmínka) a Mykonos. Naopak na severu najdeme Egejské ostrovy, hlavně Lesbos, Thassos a Skiathos. Dostáváme se k Dodekanéským ostrovům, které zahrnují populární trojici ostrovů Rhodos, Samos a Kos. Mimo všechny zmíněné souostroví a ostrovy leží na jihu majestátní velký ostrov Kréta, který už v sobě skrývá několik nemalých tajemství a příběhů nesouvisejících pouze s Řeckem.

Naxos, kouzlo řeckého jihu

Naxos je největší ostrov v souostroví Kyklady v Egejském moři. Leží mezi ostrovy Mýkonos a Ios, západně od něj se nachází ostrov Páros a jihovýchodně ostrov Amorgos. Se svou rozlohou 428 km² patří mezi středně velké řecké ostrovy. Jeho správní středisko a největší sídlo má stejnojmenný název. Ostrov je vzhledem ke své rozloze poměrně hornatý, nejvyšší bod, Zeus, který je rovněž nejvyšším v celých Kykladách, dosahuje výšky 1 001 m n. m a otevírá se z něj krásný pohled na celý ostrov. Hlavním zdrojem příjmů místních obyvatel jsou podle předpokladů cestovní ruch, vinohradnictví a pěstování zeleniny.

Pláž v Agia Anna

Hlavní město Naxos (Chora) leží na severozápadě ostrova a nachází se zde přístav. Jeho dominantou jsou hrad v centru a portál nedostavěného Apollónova chrámu na výběžku pevniny do moře nazývaný též Portara. Naxos se odrazil i v umění založeném na mýtických postavách. Jistá Ariadna byla v řecké mytologii dcera krétského krále Mínóa a jeho manželky Pásifaé. S její postavou je spjato umělecké dílo J. A. Bendy Ariadna na Naxu a stejnojmenná opera Richarda Strausse. Na ostrově je i malé letiště a oblíbená letoviska jsou například St. George a Agia Anna.

Santorini, skvost s vulkanickou minulostí

Ve spojení s Řeckem nejde opomenout magický ostrov Santorini. Jedná se o jedno z největších lákadel celého helénského státu. Starořecky také Théra je vlastně celá skupina ostrovů v Řecku, tvořící jižní okraj souostroví Kyklady na rozhraní Egejského a Krétského moře, asi 110 km severně od Kréty a 220 km jihovýchodně od Athén. Oválný tvar ostrovů vypovídá o bouřlivé geologické minulosti, kdy došlo k obřímu sopečnému výbuchu, bylo rozmetáno velké množství materiálu po okolí a z většího ostrova zbyly pouze aktuální ostrovní zbytky.

Relaxační dovolená na řeckých ostrovech?Vyhledat dovolenou

Hlavním lákadlem ostrova jsou jeho úchvatné pláže. Ty se liší kvalitou a rozsahem nabízených turistických služeb, a také samotným fyzickým povrchem. Díky zmiňované vulkanické činnosti, která zformovala krajinu do dnešní podoby, je odlišnost znatelná v zabarvení písku nebo kamenů, jež pokrývají pobřeží. Barvy jsou tu neobvykle pestré a paleta široká, od bílé přes rudou až po černou. Největším kulturním lákadlem je hlavní město Fira, ale jezdí se do mnoha dalších středisek, jsou to Agios Georgios, Akrotiri, Ammoudi, Exomitis, Imerovigli, Kamari, Megalohori, Oia, Paradisi, Perissa a Perivolos.

Související články

Článek přečten: 3475x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).