Side, antická perla Turecka

Side, antická perla Turecka 1.8.

Mezi turistickými letovisky je jenom několik takových, která kombinují pobyt u průzračného moře a možnost poznávání turistických památek neobvyklého významu. A jedním z nich je turecké Side. Pojďte s námi poznávat město s antickými kořeny na pobřeží Středozemního moře.

Geografický přehled

Side se nachází v pobřežní provincii Antalya nazvané podle stejnojmenného správního střediska, přesněji v okrese Manavgat. Od města Antalye leží Side asi 75 kilometrů na východ. Centrum letoviska se rozkládá na pouhých 800 metrů dlouhém poloostrově, který je lemován oblázkovými plážemi a křišťálově čistým otevřeným mořem (zde ještě není pobřeží chráněno Kyprem). Pouze 10 kilometrů na sever se zvolna začíná zvedat mohutné turecké pohoří Taurus.

Podnebí na pobřeží v okolí Side je typicky subtropické. Drtivá většina srážek spadne na tureckém pobřeží v zimě a od dubna do října převažuje slunečno a sucho. Ve vrcholícím létě jsou teploty v regionu opravdu vysoké, odpoledne bývá kolem 36°C, v noci 22°C. Pro Středoevropana je vhodné využít pro dovolenou okraje hlavní sezóny (červen a září), kdy je v Turecku na pobřeží 30°C přes den a 18°C v noci. Při výletech do horského vnitrozemí pozor na velké teplotní výkyvy mezi dnem a nocí.

Mimořádné kouzlo antických památek

Side - antické památky

Město Side, jehož jméno pochází ze zdejšího původního jazyka a znamená granátové jablko, vzniklo již v 15. století před naším letopočtem. Během uplynulých historických období se tu vystřídali nejrůznější panovníci a národy (Chetité, Peršané, Římané i Egypťané). Dokonce je prý Side jedním z míst, kde spolu trávili zamilované chvíle Kleopatra a Marcus Antonius. Město se následně nechvalně proslavilo díky svým trhům s otroky, v době kolem 3. století př. n. l. se pak proměnilo v centrum kultury a vzdělání. O tom svědčí mimo jiné zdejší divadlo. Se svou kapacitou 25 tisíc diváků je údajně největším dochovaným amfiteátrem v celém regionu Antalya.

Dále zde nalezneme zbytky městských hradeb. V různě zachovalých zbytcích architektury můžeme poznávat městské brány, sloupovou kolonádu, lázně a fontány, vodní nádrže, kanály a v neposlední řadě akvadukty. Ty měly za úkol přivést do města vodu z pohoří Taurus. Zdejší chrámy byly zasvěceny bohyni Athéně a bohu Apolónovi. Dodnes z nich zbyly různé systémy sloupů. Z původních městských lázní bylo vybudováno muzeum, kde si lze prohlédnout exponáty z místních vykopávek a nálezů. Jde zejména o sochy a další umělecké předměty.

Turistická vybavenost letoviska

Side - turistická letoviska

Na základě předešlého je zřejmé, že dovolenou v Side ocení zejména cílové skupiny Čechů, které se zajímají kromě polehávání u moře i o historické památky a antický příběh místa. Odpovídá tomu vybavenost města. Nalezneme zde muzea, turistická informační centra a nespočet obchůdků se suvenýry. Něžné pohlaví jistě ocení širokou nabídku oblečení a kožených doplňků na místních trzích, které obvykle propuknou po západu slunce. Smlouvání je slyšet na každém rohu.

Ve městě je velké množství restaurací a barů. Ochutnejte turecké speciality od kebabů, feta sýru, plněných paprik a vinných listů až po výborné olivové a rajčatové saláty či pokrmy s rýží. Diskotéky a kluby duní až do rána. K přímořskému letovisku patří velké množství vodních atrakcí na plážích nebo v rámci hotelových komplexů. Právě hotely nabízí v oblasti luxusní all inclusive pobyty a jejich vybavenost patří k celkové špičce běžných cílů dovolených českých klientů. Pláže jsou oblázkové či písečné v okolí a jsou docela vhodné pro rodiny s dětmi.

Dovolená v tureckém Side?Vyhledat zájezdy

Pokud hovoříme o tureckém pobřeží, nelze opomenout možnost mnoha různých fakultativních výletů po okolí. Lodní pirátské výpravy jsou samozřejmostí, výjezdy za blízkými památkami rovněž. Pro dobrodruhy doporučujeme sledovat nabídku výletů do blízkého pohoří Taurus.

Článek přečten: 5077x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).