Řecké ostrovy: Kréta

Řecké ostrovy: Kréta 14.8.

Došli jsme společnými silami k poslednímu povídání o řeckých ostrovech a jejich turistických zajímavostech. Poslední chybějící díl do naší skládačky je velký ostrov na jihu Řecka, Kréta. Specifický a opravdu velký ostrov nabízí několik odlišností od zbytku Řecka, mrkněme na ně.

Úvod do geografie a historie

Jedná se o největší řecký a celkově pátý největší ostrov ve Středozemním moři zahrnující čtyři řecké regionální jednotky - Iraklio, Chania, Rethymno a Lasithi. Podle starořeckých mýtů je Kréta považována za místo zrození Dia - vládce olympských bohů. Hlavní město je Iraklio (140 000 obyvatel), dalšími významnějšími městy jsou Chania, Rethymnon a Ágios Nikólaos, která zároveň představují centra jednotlivých prefektur. Rozhloha ostrova je 8 261 km² a nejvyšším bodem je Psiloritis v pohoří Idi Ori (2 456 m n. m.). Ze severu omývá ostrov Krétské moře (jižní část Egejského moře) a z jihu Libyjské moře.

město Iraklio

Severní pobřeží je pozvolné, na jihu však naopak strmé a jsou tam útesy. Krétu tvoří vápencová kra, která byla vytvořena při stejném vrásnění jako Balkánské pohoří. Výjimku tvoří Mesarská nížina, která je největší v celém Řecku. Na Krétě je poměrně sucho, za rok tu spadne jenom 500 mm srážek, většina z nich v zimě a v horách. Letní teploty se drží kolem 32°C přes den a 22°C v noci. V zimě na pobřeží neklesá teplota pod 10°C, avšak v horských polohách vydatně sněží. Zemědělství je zde zastoupeno hlavně pěstováním oliv, ale také vinné révy a dalších druhů ovoce a zeleniny.

město Chania

Ostrov je dodnes jednou z nejosobitějších oblastí Řecka s vlastním dialektem a uvědoměním. Je to způsobeno pohnutou křesťansko-muslimskou minulostí. Až v 19. století probíhal boj za připojení Kréty k Hellénskému království, v roce 1898 dostal ostrov díky intervenci Velké Británie vlastní samosprávu (tehdy klesl podíl muslimů z asi 45% na 11%), roku 1913 byl ostrov oficiálně podstoupen Řecku. Na základě smlouvy z Lausanne byl i zbytek muslimské populace repatriován do Turecka.

Kam na Krétu, památky zajímavosti

Město Chania

Krétu stručně projdeme podle jednotlivých geografických oblastí. Začněme východem ostrova. Na severovýchodě už moc středisek není, pouze Istron a pak město Sitia. Jedna se o turisticky nevyhledávanou a poměrně vyprahlou oblast. Právě tady poznáte drsný krétský život, protože díky velkému suchu a málo rozvinutému turismu je tato oblast ještě civilizací nedotčená a lidé zde žijí opravdu tradičně. Nevynechte palmovou pláž Vai.

 

Nejoblíbenější na celém ostrově je potom severní pobřeží. Do moře se svažuje spíše pozvolně, pláže bývají písčité a mělké. Od Heraklionu na západ až k Agios Nikolaos se táhne řetěz toho nejrušnějšího, co na Krétě je. Například Bali a Panormos jsou relativně klidná a pohodová střediska. U Rethymna pak ale začíná velmi živá turistická oblast s velkými hotelovými komplexy a rušným turistickým životem. I nočním. A tato oblast se táhne až k městu Chania. Vydejte se na výlet k pevnosti Gramvousa.

Kréta

Termínem jižní Kréta se obvykle nazývá jihozápadní pobřeží Kréty. Po celé délce jihozápadního pobřeží se nalézá několik nádherných pohoří. I když se zde nalézá několik turistických středisek, tak dominantou jsou hory a úchvatné horské vesničky. Oblast je zároveň o něco vlhčí a zelenější. Středisko Plakias Vás jistě nezklame. I když zde nebudete bydlet, ale budete přes tuto oblast Kréty jen projíždět, nevynechte návštěvu míst, jako jsou vesnička/letovisko Sougia, Loutro či Chora Sfakion, nebo pláže Preveli a GlykaNera - SweetWater Beach. Z památek jmenujme pevnost Frangokastello nebo klášter Preveli.

Dovolená na řeckém ostrově?Vyhledat dovolenou na ostrově Kréta

Západní Kréta je hezká. Je to nejvlhčí oblast s dostatkem zeleně a překrásným výhledem na pohoří Lefka Ori. Snad jediné význačnější letovisko je Paleochora. Na jihu je jedna z nejhezčích pláží Kréty Elafonisi a na severu je pláž Falassarna. Závěrem pojďme na skok do čistě horského vnitrozemí. Zhruba uprostřed Kréty se nachází nejvyšší pohoří Ida s vrcholem Psiloritis, na východě pak pohoří Dikti s náhorní plošinou Lasithi a vrcholem Dikti, pohoří Asterousia s vrcholem Kofinas, pohoří Thriptis a pohoří Orno. Snad nejznámější hory na ostrově Kréta jsou Lefka Ori (Bílé hory). Děkujeme moc za pozornost u řeckého pětidílného seriálu.

Související články

Článek přečten: 3599x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).