Řecké ostrovy: Egejské ostrovy, malebný řecký sever a severovýchod

Řecké ostrovy: Egejské ostrovy, malebný řecký sever a severovýchod 10.7.

V rámci seriálu o řeckých ostrovech jsme již absolvovali dva úvodní díly. První byl o jižních perlách Kykladech, druhý o západních Jónských ostrovech. Dnes se posuneme na řecký sever a severovýchod k ostrovům Egejským. Mnohé z nich jsou turistickými ráji, několik jich nabízí i vyhledáváné romantické soukromí.

O Egejském moři a počasí na ostrovech

Egejské moře je poměrně velké a počet jednotlivých ostrovů a ostrovků v něm je závratný. Rozloha moře činí 190 000 km² (2,5krát rozloha České republiky), maximální hloubka dosahuje 2 561 metrů. Na pobřeží Egejského moře se nacházejí velké řecké a turecké přístavy Izmir, Kabála, Soluň, Bólos, Atény a Iraklion. Hlavní ostrovy v Egejském moři mimo ty, o který bude řeč v jiných dílech, jsou Ajos Efstratios, Antipsara, Chios, Lesbos, Limnos, Psara, Samos, Samothraki, Skiathos a Thassos. Ostrovy Lesbos a Thassos jsou nejvíce turisticky vyhledávané, proto se na ně zaměříme podrobněji, ale seznámíme Vás i s tipy na klidnější dovolenou mimo centra turistického dění.

Klima ostrovů je naprosto ideální pro krásnou letní dovolenou. Drtivá většina srážek během roku spadne v zimním období. V létě se drží stabilní horké počasí, ojediněle s bouřkami jednou za několik dní. Obvykle vane mírný vítr z moře. Teploty v letních měsících dosahují průměrně 30°C v odpoledních hodinách, v noci se příjemně ochladí na 21°C. Teplota moře se drží v letních měsících na pohodových 24°C, na začátku a konci sezóny počítejte s teplotou moře 21°C.

Oblíbené Lesbos, Thassos, Chios, ale i romantická zákoutí

Ostrov Lesbos

ostrov Lesbos

Vybrali jsme nejprve trojici větších významných ostrovů, o kterých se nyní dozvíme něco více. Lesbos je velký ostrov v severovýchodní části Egejského moře a je částí stejnojmenné prefektury. Se svou rozlohou 1 630 km² a délkou pobřeží 320 km je třetím největším ostrovem Řecka a osmým největším ostrovem Středomoří. Třetina z odhadovaných 180 000 obyvatel žije ve správním středisku Mytilini na jihovýchodě ostrova. Další větší města ostrova jsou Kalloni, Plomari, Ayassos, Eressos, Molyvos a Petra. Vyrábí se zde proslulé lesbosské sardelky a ouzo. Ostrov se nepřizpůsobuje cestovnímu ruchu více, než je zapotřebí, a tak se může pochlubit jak rušnými dovolenkovými středisky, tak velmi krásnou, téměř nedotčenou přírodou a množstvím dochovaných památek. Střediska s nejlepšími plážemi jsou Agios Isodoros, Kagia, Kampos, Mylovos a Petra.

Ostrov Thassos

ostrov Thassos

Thassos je nejseverněji položeným ostrovem v Egejském moři. Rozkládá se na ploše 379 km², obvod ostrova je dlouhý přibližně 100 km a počet obyvatel je zhruba 14 000. Hlavním městem je Limenas (nazývaný též Thassos) na severovýchodním pobřeží. Povrch ostrova je hornatý, nejvyšším vrcholem je hora Ypsarion (1 204 m n. m.). Pobřeží je lemováno písčitými i oblázkovými plážemi. Thassos je z velké části pokryt borovými, piniovými a olivovými háji. Kromě toho zde rostou různé bylinky jako např. tymián, rozmarýn či oregáno. Vedle mramoru, který se zde těží, je také důležitým vývozním artiklem víno. Nejoblíbenější střediska jsou Astris, Chrissi Ammoudia, Kinira, Limenaria, Mykrammos, Panagia, Pefkari, Prinos, Skala Potamias, Skala Prinos, Skala Rachoni, Thassos - Limenas a Trypiti.

Ostrov Chios

ostrov Chios

Chios je pátým největším řeckým ostrovem, rozloha činí 842 km², délka pobřeží je 213 km. Nejvyšší hora ostrova se jmenuje Pelineon Oros (1 297 m n. m.). Ostrov navštívil během své první obchodní cesty Kryštof Kolumbus, bylo mu tehdy údajně 14 let. Z východního pobřeží lze dohlédnout až do Turecka, anebo se tam můžete rovnou vypravit po moři, stejně jako na okolní malé ostrůvky. Nejlépe hodnocené pláže na ostrově jsou Afanis, Agia Fotia, Karfas a Mega Limnionas.

Pohodová dovolená na Egejských ostrovech?Vyhledat dovolenou

Na závěr se vydáme do ostrovní oblasti, která není cestovním ruchem zasažena tolik jako výše zmíněné ostrovy. Zajímavou alternativou je ostrov Lemnos (též Limnos). Je součástí řecké prefektury Lesbos a jeho rozloha činí 476 km2. Ostrov má z velké části hornatý charakter, avšak nalezneme zde i úrodné nížiny. Horský terén je využíván zejména jako pastviny pro ovce, z plodin se četně vyskytují morušovníky a ovocné stromy. Nejsou zde však vhodné podmínky pro pěstování oliv.

Ostrov má kolem 18 000 obyvatel a Nejvýznamnější města jsou Myrina s 3 400 obyvateli na západním pobřeží a Moudros s 4 800 obyvateli na východním. Ostrov se pyšní velmi pestrým a členitým pobřežím bohatým na kouzelné zátoky a písčité pláže, a zároveň nepatří k turisticky nejnavštěvovanějším místům Řecka.

Náš romantický tip! Příště se můžete těšit na představení Dodekanéských ostrovů.

Související články

Článek přečten: 4757x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).