Řecké ostrovy: Dodekanéské ostrovy, dálný řecký východ

Řecké ostrovy: Dodekanéské ostrovy, dálný řecký východ 23.7.

V seriálu o řeckých ostrovech už za sebou máme většinu populárních destinací pro dovolenou. Zbývají dva okruhy témat. To dnešní se bude týkat Dodekanéských ostrovů, nejvýchodnějších v Řecku. Příště se v posledním seriálu zaměříme samostatně na malebnou Krétu.

Dodekanéské ostrovy ve zkratce

Hovoříme o nejvíce vzdálené skupině ostrovů od řecké pevniny. Leží naproti tureckému pobřeží, velmi blízko od maloasijské Anatolie. Oblast se vyznačuje velmi pohnutou historií. Svou strategickou polohou je předurčena být obchodní stezkou na Blízký východ, a díky tomu je to region velmi bohatý a velmi často vyhledávaný. Po staletích nadvlády Johanitů, Turků a Italů byly ostrovy nakonec v roce 1948 zahrnuty do moderního řeckého státu.

Název původně znamenal „dvanáct ostrovů“. Ve skutečnosti je dodekanéských ostrovů více, ale těch důležitých naopak méně. Nejdůležitější z nich jsou Rhodos, Karpathos, Kos, Samos a Patmos. Další méně významné Dodekanéské ostrovy jsou od jihu od Rhodosu Chalki, Tilos, Nisiros, Symi a mrňavý ostrov Gyali. Nad Kosem potom Pserimos, Kalymnos, Leros a Leipsoi, mírně mimo seskupení leží Agathonisi.

Samos, na dotek tureckému pobřeží

ostrov Samos

Ostrov leží ve východní části Egejského moře poblíž pobřeží Malé Asie (do Turecka je to pouze 2,5 km). Spolu s Ikarií a ostrovem Fourni tvoří Samos stejnojmennou prefekturu spadající pod kraj Severní Egeis. Ostrov má odhadem 34 200 obyvatel. Samos má rozlohu přibližně 476 km². Nejvyšší horou je Kerkis dosahující výšky 1434 m n. m. Hlavní město ostrova je typicky stejnojmenné Samos či občas také Vathy. Ekonomika spočívá zejména v zemědělství a turistice. Hlavními zemědělskými plodinami a produkty jsou hroznové víno, med, olivy, olivový olej, citrony, sušené fíky, mandle a květiny.

Nejoblíbenější pláže na ostrově jsou Chrissi Ammos (písčitá, pyšnící se modrou vlajkou EU za kvalitu, Kerveli (oblázkovo-písčitá s naprosto fantastickou okolní přírodou a potřebným klidem), Kokkari (oblázková, patří k nejoblíbenějším cílům milovníků vodních sportů, neboť je tu poměrně větrno, Potokaki (dlouhá oblázková s možností pronajmout si lehátka a slunečníky), Psili Ammos (stranou větru obklopená kopci, s mírně svažitým vstupem do vody) a další. Oblíbená letoviska: Balos, Kalami, Kerveli, Kokkari, Limnionas, Mesokampos, Mykali, Pythagorion, Samos - město, Votsalakia atd.

Rhodos, dodekanéský král

ostrov Rhodos

Ostrov leží v jihovýchodní části archipelágu u pobřeží Malé Asie, od kterého jej dělí průliv široký 9 až 10 km. Hlavním městem je Rhodos, v němž žije asi 60 000 obyvatel. Na celém ostrově potom žije přibližně 110 000 obyvatel. Rozloha ostrova je 1398 km² a nejvyšším vrcholem je Attaviros se svými 1215 m n. m. Ekonomika je zaměřena na turisty. Malé podniky zpracovávají suroviny z dovozu pro místní prodej. Zemědělství se zaměřuje na rostlinnou výrobu, chov skotu, rybolov a vinařství.

Dovolená na řeckém ostrově?Vyhledat dovolenou na ostrově Rhodos

Pláže jsou na Rhodu velmi rozmanité. Celé pobřeží na severní straně je z menších či větších oblázků. Druhá strana s největšími středisky je celkem hodně nakombinovaná. U Rhodu začíná pláž s malými oblázky a postupně směrem dolů se objevují písečné pláže. Střediska na Rhodu jsou trochu speciální – Kremasti, Lalyssos, Ixia a Rhodos vyrostly ve střediska přirozeně díky své poloze a původní zástavbě. Jsou to vlastně předměstí hlavního města. Pak je zde několik středisek jako Faliraki, Pefki (Pefkos), Haraki či Kolymbia, které opravdu vyrostly z původních rybářských osad. Střediska Lardos, Lindos, Kalathos či Afandou jsou potom přímo hotelové komplexy postavené nově na „zelené louce“.

Kos a Karpathos stručně

ostrov Karpathos

Kos je středně velký dodekanéský ostrov poblíž tureckého pobřeží. V minulosti byl velmi oblíbený skandinávskými turisty. Kos má velmi mnoho archeologických nalezišť z dob Helénistické, Římské, Byzantské i Benátské. Pláží je na Kosu hodně a jsou velmi dobré. Jedna je přímo západně od hlavního města. Kolem jsou restaurace, sprchy a na plážích se běžně hraje plážová kopaná a volejbal.

 

Dovolená na řeckém ostrově?Vyhledat dovolenou na ostrově Kos

Karpathos je vhodný pro úplně jiný typ dovolené, než užívání si na plážích. Na jedné straně je ostrov skalnatý, na druhé zase krásně porostlý a úrodný. Mezi těmito oblastmi jsou hory. Hlavní město ostrova je přístav Pigadia. Ostrov představuje tedy spíše ideální cíl pro poznávání řecké přírody. Příště navštívíme v posledním díle seriálu Krétu, velký ostrov, který stojí trošku mimo ostatní řecké území.

Související články

Článek přečten: 4304x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).