Řecké ostrovy: Jónské ostrovy, kouzlo západního Řecka

Řecké ostrovy: Jónské ostrovy, kouzlo západního Řecka 3.7.

V uplynulém úvodním díle seriálu o řeckých ostrovech jsme se podívali na Kyklady, a hlavně jejich největší ostrov Naxos. Ve druhém díle se přesuneme směrem na severozápad na velmi krásné západní Jónské ostrovy, které se pyšní několika „nej“ a dalšími přednostmi, navíc jsou nabízeny cestovními kancelářemi velmi intenzivně a dostupně.

Úvod do geografie a klimatických podmínek

ostrov Kefalonia

V názvu ostrovů se u nás obvykle používá počeštěné „J“ jako počáteční písmeno, pokud bychom chtěli více respektovat řečtinu, ponecháme originální „I“. Hovoříme o uskupení většího množství malých i velkých ostrovů a zároveň o jednom ze sedmi řeckých krajů. Celkem zde žije okolo 220 000 obyvatel. Skládá se ze sedmi velkých ostrovů, nachází se zde však více mnohem menších, často neobydlených ostrovů. Největší ostrovy jsou Kerkyra (u nás často pod jménem Korfu), Paxi, Lefkada, Ithaki, Kefalonia, Zakynthos a Kythira. V dnešním díle seriálu budeme hovořit o Kerkyře, Lefkadě, Kefalonii a Zakynthosu.

Klima ostrovů je naprosto ideální pro krásnou letní dovolenou. Drtivá většina srážek během roku spadne v zimním období. V létě se drží stabilní horké počasí, ojediněle s bouřkami jednou za několik dní. Teploty v letních měsících dosahují průměrně 30°C v odpoledních hodinách, v noci se příjemně ochladí na 21°C. Teplota moře se drží v letních měsících na pohodových 24°C.

Ostrovy se představují

Kerkyra (Korfu) je druhý největší ostrov v souostroví, má rozlohu 613,6 km² a žije zde kolem 108 000 obyvatel. Hlavním městem s rovněž také přístavem je Kerkyra s přibližně 35 000 obyvateli. Nachází se zde pohoří Pantokrator se stejnojmennou nejvyšší horou (906 m n. m.). Mezi významná místa patří mužský klášter v Paleokastrici. Největšími městy a středisky jsou Sidari, Rhoda, Kassiopi, Agios Stefanos, Lefkimi a přístav Kavos. Kromě dominantního cestovního ruchu se zde pěstují olivy, ovoce a provozuje rybolov.

ostrov Lefkada

Lefkada je poněkud menší ostrov o rozloze 356 km². K dispozici máme 117 km pláží a na ostrově žije přibližně 23 000 obyvatel. Pozice Lefkady je v Jónském moři mezi ostrovy Kerkyrou a Kefalonií. Nejvyšším bodem je vrchol Stavrota (1182 m n m.). Díky svým plážím patří ostrov k turisticky významným destinacím. Centrem ostrova je město Lefkada, ležící na severu ostrova. Vnitrozemí je dosti členité a hornaté. Ostrov má také bohaté zdroje spodních vod, díky nimž má bohatou faunu a flóru. Příjemný výlet lze strávit u hradu Santa Maura. Středověká šestiboká pevnost se sedmi baštami pochází ze 14. století.

Dostáváme se k největšímu ostrovu v Jónském moři a šestému největšímu ostrovu Řecka, Kefalonii. Má rozlohu přibližně 780 km² a má kolem 36 000 obyvatel. Na Kefalonii se setkáme i s nejvyššími horami, Aimos měří 1627 m n. m. Kromě cestovního ruchu se zde pěstuje vinná réva, fíky, olivy a také je rozvinutý rybolov. Nejvýznamější střediska jsou Agia Efimia, Argostoli, Assos, Fiskardo, Kipourion, Kounopetra, Lassi, Lixouri, Poros, Sami, Skala aj. Místní pláže nejsou zdaleka tak obležené turisty jako v jiných lokalitách řeckých ostrovů, proto je Kefalonie horkým tipem pro Vaši dovolenou.

Relaxační dovolená na řeckých ostrovech?Vyhledat dovolenou

záliv Navagio

Zakynthos je dost možná nejkrásnější ostrov celého Jónského moře. Rozloha činí 410 km2 a délka samotného pobřeží je 123 km. Zakynthos má asi 39 000 obyvatel. Ostrov je pojmenován podle Zakyntha, syna vládce Dardana. Hlavním městem je, jak už je to v Řecku na ostrovech velmi běžné, stejnojmenný Zakynthos. Smutnou zajímavostí je velké zemětřesení v roce 1953, které zničilo ostrovní infrastrukturu z 95 %. Mezi velké turistické atrakce patří zálivy s průzračně modrou vodou a vraky lodí na západním pobřeží. Mezi nejvyhledávanější patří záliv Navagio se známým vrakem lodě nebo Blue Caves (Modré jeskyně). Příště se podíváme na velmi specifický ostrov Krétu, na kterém se setkáme s více mimořeckými vlivy.

Související články

Článek přečten: 4990x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).