Autem po Evropě: Severozápadní trasa do Španělska

Autem po Evropě: Severozápadní trasa do Španělska 26.6.

Vybrali jste si pro letošní letní sezónu dovolenou v zahraničí a budete cestovat vlastní dopravou? Pak si nenechte ujít náš miniseriál o cestování po Evropě, kde se seznámíme s jednotlivými silničními trasami a ukážeme si jejich krásy i nástrahy.

Díl 1.: Severozápadní trasa do Španělska

pohoří Schwarzwald

V úvodním díle se vydáme do Španělska. Trasa cesty je obvykle odlišná pro obyvatele Čech a pro Moravany se Slezany. Obyvatelé západní poloviny naší země obvykle volí dálniční trasu po D5 na Rozvadov do Německa do okolí Norimberku a Karlsruhe. Ve Francii se obvykle pokračuje kolem Besançonu a Lyonu, dále Valence, Nîmese a Montpellieru. Podle cílové destinace následuje cesta Španělskem kolem Barcelony, Tarragony a Valencie. A právě o této trase na dovolenou dnes bude podrobná řeč. Kde se zastavit, co si nenechat ujít, když se pohybujeme po dálnici okolo?

Ještě na našem území můžeme navštívit Plzeň. Mezi nejvýznamnější památky západočeské metropole patří historické jádro města a okolní ulice. Ty jsou dnes chráněné jako městská památková rezervace. Dominantou 4. největšího města v zemi je gotický chrám sv. Bartoloměje, založený roku 1292. Věž vysoká 102 metrů je nejvyšší v Čechách a na její vyhlídku ve výšce 62 metrů vede 301 schodů. Z přírodních lákadel jmenujme už vyloženě hraniční Chráněnou krajinnou oblast Český les sahající od Folmavy na jihu po Broumov na severu. Převážně lesnatá krajina Českého lesa je doplněna pestrou mozaikou pastvin, luk a zarůstajících lad.

řeka Rýn

V Německu se můžeme zastavit v Norimberku, kde lze obdivovat mnoho památek, jakými jsou Císařský hrad (Kaiserburg), Dům Albrechta Dürera, Radniční náměstí s Krásnou kašnou a kostelem panny Marie, Popravčí most a další. Velké přírodní krásy nás čekají u západních sousedů, než opustíme jejich území nedaleko přeshraniční Basileje. Nalevo po směru trasy se dostaneme do blízkosti Národního parku Schwarzwald. Napravo naopak bude velmi významný a velmi specifický evropský (vele)tok Rýn.

Schwarzwald je zalesněné pohoří ve spolkovém státě Bádensko-Württembersko, jehož nejvyšší horou je Feldberg (1493 m n. m.). Pramení zde Dunaj. Rýn je významný vícerežimový tok s délkou 1230 km a velikostí povodí 224 400 km² (3x plocha území České republiky). Průměrný průtok je 2260 m³/s (4x vyšší jak u Labe).

Atraktivní místa ve Francii a Španělsku

Lákadlem číslo jedna na francouzském pobřeží je velké město Lyon. Dohromady se svými příměstskými částmi a satelitními městečky tvoří s 1 757 180 obyvateli po Paříži druhou největší aglomeraci ve Francii a je přibližně 20. až 25. v Evropě. Lyon byl založen Římany v roce 43 př. n. l., jmenoval se Lugdunum a stal se správním centrem Galie. Dodnes zde najdeme zbytky římské kultury a můžeme navštívit ruiny starověkého divadla. V Lyonu je spousta muzeí, např. Muzeum výtvarných umění, Tiskařské muzeum, Muzeum dekorativních umění, Historické muzeum tkanin aj. Lyonem a okolím protéká navíc další významná evropská řeka Rhôna. Tok dlouhý 812 km zaujímá plochu povodí 95 500 km² a průměrný průtok činí 1780 m³/s.

Montpellier

Za zastávku stojí rovněž velká francouzská města Nîmes a Montpellier. O významu Nîmese za dob Říma vypovídají zachované památky, jako jsou Amfiteátr, castellum, aquadukt Pont du Gard severně od města, Maison Carrée (jeden z nejlépe zachovaných římských chrámů vůbec) a Augustova brána. Montpellier je zase proslavený sídlem starobylé univerzity, která byla ve středověku kulturním centrem jižní Francie. Ve městě se narodili svatý Roch, zakladatel sociologie Auguste Comte či malíř Frédéric Bazille. Vznikl zde Řád sv. Ducha z Montpellieru.

Levné ubytování ve Španělsku?Vyhledat ubytování

Poslední zastávkou, která za to stojí, by měla být bezesporu Barcelona. Katalánská metropole má kolem 1 620 000 obyvatel. K nejznámějším dílům Gaudího patří místní chrám Sagrada Familia, symbol města a mistrovské dílo, které dodnes není dokončeno. V parku Güell, odkud je rovněž pěkný výhled, se nachází muzeum Gaudího a spousta zajímavostí, například kamenné lavičky zdobené barevnými keramickými střepy.

Na náměstí Plaça del Rei stojí muzeum historie města, v jehož podzemí můžeme vidět vykopávky z římského období. Barcelona má také spoustu gotických památek, které pocházejí z dob jejího největšího rozkvětu. Celkově je Barcelona městem, které stojí za to poznávat dokonce několik dnů.

Článek přečten: 5993x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).