Autem po Evropě: Makarská riviéra po rakouské A9 - část druhá

Autem po Evropě: Makarská riviéra po rakouské A9 - část druhá 21.8.

Dnes dokončíme třetí díl o evropských trasách na dovolenou, ve kterém cestujeme z naší vlasti na Makarskou riviéru západní variantou po rakouské dálnici A9. Její horskou část jsme ale již projeli v první části a dostali se do Štýrského Hradce, ze kterého budeme pokračovat do chorvatského cíle cesty.

Slovinsko a severní Chorvatsko

Maribor

Poslední část putování po rakouské A9 nám ještě zbývá. Musíme se po ní dostat na slovinské hranice, avšak je již pro drtivou většinu českých cestovatelů společná, protože se na ni napojili zejména moravští kolegové právě u Grazu z dálnice A2 od Vídně. Před slovinskými hranicemi přejedeme významnou řeku Mur. Má délku 434 km. Povodí má rozlohu 15 000 km². Od jejího jména je odvozen název slovinského regionu Zámuří. Svižně se přiblížíme k velkému slovinskému městu Mariboru.

Druhé největší město ve Slovinsku a sídlo stejnojmenné územně-správní jednotky (občiny) leží na východním okraji prvních alpských kopečků. Je univerzitním, hospodářským, finančním, kulturním a turistickým centrem severovýchodního Slovinska. Celá občina Maribor má kolem 115 000 obyvatel. Turistickým cílem může být například Františkánský kostel. Městem protéká řeka Dráva, která je celkově 720 km dlouhá a povodí zaujímá rozlohu 41 238 km².

Ptuj ve Slovinsku

Nejstarší sídlo ve Slovinsku, město Ptuj

Hned za 15 až 20 minut budeme míjet město Ptuj, jedno z nejstarších sídel v celém Slovinsku. Nachází se 27 km na jihovýchod od Mariboru. Jeho historie začíná už v době kamenné, ale největší rozkvět zažívalo za dob Římské říše. Má 20 000 obyvatel. Následně překonáme chorvatskou hranici a pojedeme po relativně nově vybudované dálnici A2. Brzy budeme míjet malé město Krapina, administrativní centrum župy Krapina-Zagorje. Město se logicky nachází v severní části státu, u hranice se Slovinskem, 55 km od Záhřebu i Varaždinu. Má jen 4 800 obyvatel.

Nelze přehlédnout po dalších 40 minutách cesty blízkost hlavního města celé země, Záhřebu. Má zhruba 800 000 obyvatel a leží na úpatí pohoří Medvednica, severně od řeky Sávy, v severozápadní části země, v historickém Chorvatsku stále ještě blízko slovinských hranic. Město je sídlem vlády, parlamentu a arcibiskupství, je zde několik vysokých škol. Je důležitým dopravním uzlem (železniční a dálniční křižovatka) mezi Jaderským mořem a střední Evropou. Památky a lákadla: věž Lotrščak, Kamenná brána, Bánský dvůr, gotický kostel sv. Martina aj.

Split

A nyní již vesele můžeme odbočit z A2 na unikátní chorvatskou stavbu poslední doby, dálnici A1, a směřovat svižným tempem k Jaderskému moři. Brzy mineme větší město Karlovac, správní středisko stejnojmenné župy. Nachází se 56 km jihovýchodně od Záhřebu přímo u dálnice A1. Žije zde asi 60 000 obyvatel. Pokračujeme po dálnici A1 směrem na jih. Jedná se o velkolepou dálniční stavbu.

Z celkové plánované délky 550 km je v současnosti v provozu 480 km mezi Záhřebem a státní hranicí s Bosnou a Hercegovinou blízko letoviska Ploče, přičemž dálnice spojuje města Karlovac, Gospić, Zadar, Šibenik, Split, Makarska a Ploče. Dálnice vede také několika tunely, Malou Kapelou (5 761 m), Sveti Rokem (5 759 m) a pak ještě 18 kratšími. Ze Záhřebu k Makarské zaplatíme na mýtném přibližně 180 kun.

Zadar a jeho památky

Zadar je město v severní chorvatské Dalmácii, na pobřeží Jaderského moře, 200 km jižně od Záhřebu. V roce 2011 zde žilo přes 75 000 obyvatel a je pátým největším chorvatským městem. Je správním centrem stejnojmenné župy. Historická část města leží na poloostrově, který je od pevniny oddělen Zadarským kanálem. V Zadaru jsou pozůstatky z dob římské vlády, jsou to hlavně části opevnění, z nichž však byla většina zbořena za dob rakouské nadvlády. Také se zachovalo římské fórum, chrám a bazilika a mnoho kostelů a klášterů ze středověku.

Diokleciánův palác ve Splitu

Split je město již ve střední Dalmácii na chorvatském pobřeží Jaderského moře. S 210 000 obyvateli druhé největší město Chorvatska a správní středisko Splitsko-dalmatské župy. Zbytky Diokleciánova paláce jsou centrem města a také jeho hlavním turistickým lákadlem, zařazeným v roce 1979 na Seznam světového dědictví UNESCO.

Makarská riviéra

Hledáte levné ubytování na Makarské riviéře?Vyhledat ubytování

Závěr naší cesty okoření další stavební unikát tunel Sveti Ilija (4 250 m), který spojil pobřeží Makarské riviéry u Bašky Vody s dálnicí A1, která vede vnitrozemím za vysokým pohořím Biokovem. Z dálnice A1 k němu sjedeme u obce Zagvozd. Průjezd automobilu stojí 20 kun. Jsme na Makarské riviéře a můžeme vybírat z výborných destinací všude okolo: Brela, Baška Voda, Makarska, Tučepi, Podgora, Igrane, Živogošče aj.

Související články

Článek přečten: 3290x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).