Autem po Evropě: Makarská riviéra po rakouské A9 - část první

Autem po Evropě: Makarská riviéra po rakouské A9 - část první 17.8.

Dnes pokračujeme v seriálu o evropských cestovních trasách na dovolenou. Už jsme se dvěma variantami dostali do Španělska, na řadě je nejpopulárnější destinace Čechů, Chorvatsko. Západní část obyvatel naší země často jezdí v trase České Budějovice, Linec, Graz (Štýrský Hradec). Právě za Štýrským Hradcem se cesty našich turistů spojí a pokračují do Slovinska. Trasu opět rozdělíme na dvě části, ať postihneme co nejvíce zajímavostí.

Ještě než opustíme domovinu

město Tábor

Ještě na našem území můžeme navštívit spoustu hezkých míst a měst. Tím prvním je například Tábor. Město na jihu Čech na řece Lužnici je se svými 35 tisíci obyvateli po Českých Budějovicích druhým největším městem v Jihočeském kraji. Husitské město se může pochlubit velkým množstvím památek, jmenujme Věž Kotnov s bývalým hradem, Starou radnici, kostel Proměnění Páně a technicko-přírodní zajímavost vodní nádrž Jordán, která je nejstarší ve střední Evropě a byla zbudována roku 1492.

České Budějovice dále na trase jsou statutární město a správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. V roce 2014 zde žilo téměř 97 tisíc obyvatel. Můžeme zde navštívit jednak slavné české podniky Budějovický Budvar, Koh-i-noor Hardtmuth, Madetu aj., nebo se můžeme vydat za kulturními památkami, jako jsou Náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou a radnicí, gotická katedrála svatého Mikuláše a Černá věž, anebo i Piaristické náměstí, přilehlý gotický dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie a pozdně renesanční Solnice.

V Rakousku Linec, Graz a Alpy

Za hranicemi nás možná už v roce 2015 čeká nový dlouhý úsek rakouské rychlostní silnice S10, a to i s 4 425 metrů dlouhým tunelem Götschka. Po ani ne hodině jízdy rakouským územím se dostaneme do Lince. Hlavní město rakouské spolkové země Horní Rakousy má 190 000 obyvatel a po Vídni a Štýrském Hradci je třetím největším v celém Rakousku. Za návštěvu zde stojí poutní kostel - bazilika Pöstlingberg, Mariä-Empfängnis-Dom (také zvaný Neuer Dom), Alter Dom (jezuitský kostel z roku 1669 se dvěma věžemi) aj.

rakouské Alpy

Obdivujeme krásu národních parků

Po krátkém úseky jízdy po A1 odbočíme na jednu z ryzích rakouských alpských dálnic A9 (Pyhrn Autobahn). Brzy po sevření dálnice horskými velikány budeme mít po levé straně Národní park Kalkalpen. Patří k němu největší souvislá zalesněná plocha v Rakousku. Čtyři pětiny tohoto lesa jsou porostlé smrky, jedlemi a buky a tvoří bezzásahovou zónu. Stromy tu rostou, stárnou a odumírají tak, jak jim velí zákon přírody.

Dále po dálnici projedeme prvním placeným dlouhým Bosruckým tunelem (5 500 metrů, 4,50 euro). Opět po levé straně bude od nás nedaleký Národní park Gesäuse, kde na 86 % území dominuje přírodní krajina, zbytek tvoří ochranné pásmo s mírně kultivovaným prostředím. Výrazným krajinným prvkem je údolí řeky Enže (Enns), které protíná celý park od západu na východ.

Následuje dlouhý placený Gleinalmský tunel (8 300 m, 7,50 euro) a poslední horský úsek dálnice před Štýrským Hradcem. Právě kolem Grazu je vybudován ještě jeden velmi dlouhý příměstský tunel, a to Plabutsch (delší tubus 10 085 m, není zpoplatněn!). Tyto jedinečné stavby vzpomínáme, protože pro Středoevropany jsou něčím neznámým, hlavně díky výstavbě už od 70. let minulého století.

Hledáte levné ubytování v Chorvatsku?Vyhledat ubytování

Gleinalmský tunel

Druhé největší město v Rakousku, Graz

Graz je se svými 287 000 obyvateli druhé největší město v Rakousku. Historické centrum Štýrského Hradce bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 1999, tedy o rok dříve než historické centrum Vídně. Památek je tu opravdu mnoho. Uhrturm (Hodinová věž) je symbolem města, který se nad ním tyčí již řadu staletí. První věž zde stála již ve 13. století, dnešní podoba však pochází z roku 1560. Landeszeughaus je zbrojnice z roku 1645 a nachází se hned vedle renesančního nádvoří Landhausu. Uvnitř je sbírka 32 000 kusů brnění a zbraní z období třicetileté války, což je daleko nejrozsáhlejší expozice svého druhu na světě.

Murinsel (umělý ostrov na řece Mur) je společně s Kunsthausem klenotem hravé moderní architektury. Obě stavby byly dokončeny v roce 2003. O Grazu by se dalo hovořit na dlouhých stránkách, my se ale dnes tímto krásným městem loučíme a příště už dorazíme až na Makarskou riviéru v Chorvatsku.

Související články

Článek přečten: 4165x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).