Vlastní potraviny na dovolené v zahraničí. Ano či ne?

Vlastní potraviny na dovolené v zahraničí. Ano či ne? 22.7.

Způsob stravování na dovolené je v podstatě určován zejména typem dopravy či zájezdu a cenou. V posledních letech však došlo ke značnému srovnání cen, takže typicky české paštikářské dovolené postupně mizí.

Ceny potravin v tuzemsku a zahraničí

Často se traduje, že potraviny jsou ve světě drahé. To již několik let není pravda, protože růst cen potravin v ČR již vyhnal ceny na úroveň mnoha zemí západní Evropy. Ve většině zemí není problém nakoupit potraviny v supermarketech za ceny stejné či nižší než v ČR, navíc je často kvalita znatelně lepší.

Levně vychází zejména běžné potraviny, nákup hotových jídel, baget či předvařených polotovarů je samozřejmě často opravdu drahý. V chudších zemích je nižší cena práce a restaurace nabízí dostupné ceny, naopak ve vyspělých zemích jsou jídla v restauracích extrémně drahá i pro místní.

Vaření a vlastní zásoby

Vaření z vlastních zásob

Vlastní zásoby silně limituje zejména doprava. Do letadla nemáte šanci zabalit zásoby na týden pobytu, navíc je často přeprava jídla zakázaná. Lepší možnosti jsou u zájezdů autobusem či u dopravy autem, kdy obvykle není problém přibalit potraviny.

Vaření z vlastních zásob se vyplatí zejména v drahých zemích, jako je například Norsko, Švýcarsko či Island. Vaření se také nevyhnete při pobytech v kempech, apartmánech či u delších treků. V mnoha zemích se však vyplatí nakoupit zásoby až na místě, zejména v případě mnoha asijských zemí, v Jižní Americe, na Balkáně či v postsovětských zemích.

Kde se vyplatí objednat stravu?

Možnosti vlastního stravování limituje několik faktorů – čas, možnost dopravy a cena místní práce. Například v zemích s poměrně levnou pracovní silou, jako je například Bulharsko, Thajsko či Egypt, je výhodnější raději zaplatit za polopenzi či plnou penzi a užívat si uspořeného času.

V zemích západní Evropy či USA je práce velice drahá a proto vyjde například oběd snadno i na 500 Kč za osobu. Vyplatí se proto sledovat konkrétní ceny, protože pro čtyřčlennou rodinu může být cena za polopenzi značně vysoká. Druhým faktorem je čas a možnosti vaření.

Pokud se jedná o letecký zájezd do nějakého hotelového resortu, těžko zde budete hledat supermarket a na hotelovém pokoji uvaříte leda čaj. U těchto zájezdů je však obvykle i cenově dostupná polopenze přímo v hotelu. Vyplatí se však omezit stravování v restauracích, zejména v centrech větších měst bývá opravdu draho. Při cestě autem do extrémně drahých zemí je zpravidla výhodnější dovézt vlastní potraviny a vařit z vlastních zásob.

Článek přečten: 4306x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).