Obavy z letiště? Žádný problém

Obavy z letiště? Žádný problém 23.6.

Mnoho turistů má z letiště obavy, ale opravdu se není čeho bát. Vše je velmi výrazně označeno a personál letiště vám vždy ochotně poradí. Všude je také dostatečná časová rezerva a vše se několikrát kontroluje. Výstup na cizím letišti může být náročnější, ale obvykle stačí jít s davem.

Před odjezdem na letiště

Především si zkontrolujte, zdali máte pas. I letenku lze podle pasu dohledat, ale bez cestovního dokladu jste ztraceni. Zkontrolujte všechna zavazadla a vyražte s dostatečným předstihem, obvykle se vyplatí mít na letišti alespoň hodinu rezervu, i když to nebývá nutné.

Příjezd na letiště

Pokud vás někdo veze autem, často můžete využít krátké odstavné doby na vyložení zdarma. Předem se na to předem připravte, ať pak na parkovišti nehledáte věci na poslední chvíli. Na letišti v Praze je možné parkování zdarma na 15 minut. Další možností je využití taxi či MHD. Na parkovištích i u zastávek se zpravidla vyskytuje dost vozíků na zavazadla, takže nemusíte vše sami nosit.

Po příjezdu na letiště

Dlouhá čekací doba na letišti

V první řadě se co nejdříve zbavte velkého zavazadla. Podle tabule odletů zjistíte, která přepážka a kdy obsluhuje váš let. Odletové přepážky najdete velmi snadno podle čísel. Pokud máte batoh či jiné členitější zavazadlo, vyplatí se obětovat pár korun navíc a nechat si ho zabalit do ochranné fólie. Zabráníte tak poškození zavazadla a výrazně snížíte možnost zachycení popruhů či vyčnívajících částí na dopravních pásech.

U hladkých kufrů je balení v podstatě zbytečné, ale v každém případě počítejte s tím, že personál letiště nezachází se zavazadly zrovna jemně. Se zabaleným zavazadlem se dostavte k přepážce, nachystejte si také pas a letenku. Při odbavení dostanete palubní vstupenku s číslem odletové brány a odevzdáte velké zavazadlo, případně vyřešíte všechny případné nadstandardní služby či problémy. Často si můžete vybrat sedadlo, popřípadě vyřídit i odbavení přestupu.

Před nástupem do letadla

Po odbavení vás čeká celní a pasová kontrola, pokud nevyvážíte nějaké neobvyklé věci, obvykle se jedná o formalitu. Pokud máte čas, můžete brouzdat po řadě obchodů či posedět někde v kavárně, počítejte však s vyššími cenami.

U odletové brány před nástupem do letadla bývá ještě bezpečnostní kontrola, kde vám proskenují příruční zavazadlo a zkontrolují případné nebezpečné předměty. Předem se ujistěte, že u sebe nemáte nic z věcí vyloučených z přepravy (například pilník na nehty, nůžky, kapaliny, spreje), jinak vám je často bez náhrady zabaví a vyhodí. Pak již jen nastoupíte, usadíte se a letíte.

Po přistání

Obvykle nemá smysl příliš spěchat, takže si v klidu vezměte příruční zavazadlo a vyražte k pasové kontrole. Opět si můžete dopřát nákupy v řadě obchodů, pokud máte zájem.

Po pasové kontrole obvykle přejdete k vyzvednutí zavazadel, která postupně vyjíždí na páse. Pokud byste náhodou měli velkou smůlu a vaše zavazadlo se ztratilo, bývá hned vedle přepážka na hlášení ztracených zavazadel. Po vyzvednutí zavazadla již jen projdete celní kontrolou a jste v příletové hale.

Článek přečten: 3616x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).