Vyplatí se dovolená autem?

Vyplatí se dovolená autem? 18.6.

Na dovolenou lze cestovat i vlastním autem, ne vždy je to však nejlepší řešení a záleží na různých okolnostech. Před cestou je třeba zvážit řadu věcí, kritickým faktorem je obvykle délka dovolené a počet osob.

Kdy se vyplatí cesta autem?

Pokud cestujete po Evropě nejméně ve 3, obvykle se cesta autem vyplatí. Výhodná je zejména pro delší cesty s častými přesuny. Nejvýhodnější je možnost cestovat minivanem, který dokáže na delší cesty pohodlně pojmou až 6 lidí i s objemnou bagáží. Velmi výhodné jsou také dieselové kombíky, které mají často na dlouhých úsecích po dálnici velmi nízkou spotřebu.

Naopak pokud plánujete pobyt na jednom místě, je většinou nejlevnější letecká doprava a u bližších destinací (Maďarsko, Německo, Polsko) vlak či autobus. U vzdálenějších destinací je vždy třeba zvažovat i variantu letecké dopravy a půjčení auta až na místě, vzhledem k současným cenám letenek je to často levnější. Studentům se také často vyplatí dlouhodobé vlakové jízdenky.

Příprava na odjezd

Před delší cestou za hranice se vyplatí dopřát autu důkladný servis, vyměnit olej a provozní kapaliny, seřídit geometrii a vše důkladně zkontrolovat. Pokud plánujete cestu v tisících kilometrů, raději i trochu v předstihu vyměňte pneumatiky. Doplňte lékárničku, reflexní vesty a zkontrolujte rezervu a potřebné nářadí.

Technickou přípravu se nevyplatí podceňovat, na moderních autech už toho sami moc neopravíte a jakákoliv skrytá závada se vám může v zahraničí velmi prodražit. Důkladná technická kontrola samozřejmě platí i pro vozík či karavan. Dále je třeba ověřit pojištění a případně vozidlo ještě připojistit, naplánovat trasu, zjistit si placené úseky a případně zamluvit trajekty.

Náklady na cestu autem

Lidé mají sklon počítat pouze náklady na palivo, to však bohužel není zdaleka vše. Jen technická kontrola a servis před odjezdem mohou hravě spolknout několik tisíc, zejména u starších aut. V některých zemích musíte počítat také s dálničními poplatky, byť se obvykle jedná o stokoruny.

Poněkud horší je to s trajekty, kde za delší úseky hravě zaplatíte za auto a 4 pasažéry i několik set euro, krátké přejezdy obvykle stojí mezi 50 a 100 euro. Ceny paliva jsou v ČR jedny z nejvyšších, takže většinou v zahraničí ještě pár korun ušetříte.

Při hrubém propočtu nákladů se obvykle dá použít součet nákladů na palivo (s českými cenami) + 1 Kč za každý kilometr na údržbu, poplatky, parkovné a další drobnosti + náklady na trajekty.

Pohodlí při cestě autem

Do běžného kombíku se pohodlně vejdou 4 lidé i se zavazadly a množstvím jídla, přinejhorším lze menší zavazadla strčit i pod nohy či doprostřed zadního sedadla. V minivanu může obvykle pohodlně cestovat 6 osob a v menším autě 3. Ve všech případech lze přidat další osobu, ale nastanou problémy s pohodlím a s balením zavazadel. Většinou už nebude možné pohodlně sedět a na delší cestě vás bude za chvíli všude tlačit a bolet a ani se nevyspíte.

Místo navíc lze získat například použitím střešního boxu, popřípadě lze zavazadla umístit do přívěsu či karavanu. V takovém případě pak lze většinou obsadit v osobním autě 4 místa a v minivanu i 9, počítejte však s výrazným omezením maximální rychlosti a citelným zvýšením spotřeby, zejména u lehčích aut.

Článek přečten: 3653x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).