Zpětný pohled na Tour de France, část první

Zpětný pohled na Tour de France, část první 28.7.

Letošní Stará dáma se již pomalu stává minulostí, avšak my jsme si pro zájemce připravili třídílné ohlédnutí za tímto největším cyklistickým podnikem na světě. Podíváme se na letošní trasu, zajímavosti, turistická lákadla a rozebereme pár rad a triků pro případnou návštěvu podniku příští rok.

Malinko z historie

Historie Tour de France

Tour de France se pořádá každoročně už od roku 1903 ve Francii, z níž ale zajíždí i do jiných zemí. Pravidelné pořádání přerušila pouze první a druhá světová válka. Závod byl založen jako propagační závod novin L´Auto (předchůdce dnešního listu l´Equipe) jejich vydavatelem Henrim Desgrangem. Nejdříve šlo o téměř nepřetržitý vytrvalostní závod. Jezdci spali kolem cest a bylo jim zakázáno přijímat cizí pomoc. Nyní je Tour rozdělena do mnoha etap, každá z nich trvá jeden den, a jezdci mají v rámci stájí profesionální zázemí. Celý podnik se jede obvykle přibližně tři červencové týdny.

Většina etap vede Francií, ale některé etapy zavítají i do okolních států, například do Itálie, Španělska, Švýcarska, Belgie, Lucemburska a Německa, občas i do nesousedících zemí, například do Irska, Velké Británie nebo Nizozemska. Závod obvykle zahrnuje dva dny volna, které jsou často využívány pro přesun mezi etapami. V posledních letech předchází první etapě krátká časovka jednotlivců (1 – 15 km) zvaná prolog. Tradiční cíl je na pařížském bulváru Avenue des Champs-Élysées.

Úvod letošního programu, z Velké Británie přes východní Francii k Vogézám

První tři etapy letošního ročníku zavítaly na ostrovní půdu Velké Británie. Na své si tak přišla významnější města na trase Leeds, Harrogate, York, Sheffield, Cambridge a samozřejmě Londýn. Hlavní město Anglie netřeba představovat, avšak například v Leeds můžeme navštívit místní univerzitu, hodnotnou radnici, budovu Civic Hall aj. V centru Yorku zase stojí Yorská katedrála, jedna z největších gotických katedrál v severní Evropě. Historické jádro města svírají středověké hradby a ještě doporučujeme zhlédnout gotickou pevnost Clifford´s Tower. V Sheffieldu se nachází mnoho turistických atrakcí, jako jsou například Sheffieldské zimní zahrady a Peace Gardens.

Lille

Další část soutěže už zůstala na pořadatelském francouzském území. Trasy jednotlivých etap zavítaly do atraktivních měst Lille, Ypres, Reims a Nancy. Celé území města Lille má odhadem 1 260 000 obyvatel, čímž se řadí mezi jedny z nejvíce osídlených oblastí v Evropě a jako čtvrté největší město země. Ve městě se nachází hned 3 univerzity. Nedaleko náměstí Place du Général-de-Gaulle se nachází Furet du Nord, označované jako největší knihkupectví na světě.

K dalším turisticky oblíbeným místům patří například dvě botanické zahrady či citadela postavená architektem Vaubanem. Chloubou Lille je však především umělecké muzeum Musée des Beaux-Arts. Belgické Ypry jsou malým přesahem Tour do sousedního státu a jsou spojeny hlavně s vojenskou minulostí 2. světové války.

V česky psané Remži najdeme spoustu cenných památek. Katedrála Notre-Dame de Reims je jedna z nejvýznamnějších církevních staveb ve Francii a vrcholné gotiky vůbec. Nejvýznamnější náměstí v Remeši jsou Place Royale (Královské náměstí) se sochou Ludvíka XV. a Place du Parvis se sochou Johanky z Arku. Velmi pěkné je i poslední město této části povídání, Nancy. Najdeme tu Stanislavovo náměstí (francouzsky Place Stanislas), pojmenované po polském králi a lotrinském vévodovi Stanisławu Leszczyńském, náměstí Place de la Carrière a Náměstí aliance (Place d´Alliance) byla v roce 1983 pro svou mimořádnou historickou hodnotu zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Vysokohorské překážky

Tour de France

Po etapách na východě Francie se pomalu cestou k jihu dostal peloton k první horské překážce, Vogézám. Jedná se o horské pásmo ve východní Francii, rozprostírající se podél západní strany údolí Rýna v severoseverovýchodním směru, od Belfortu po Saverne. Geograficky se pohoří Vogézy nachází celé ve Francii. Hlavní vrcholy se nacházejí ve Vysokých Vogézách, nejvyšší Grand Ballon (také nazývaný Ballon de Guebwiller) dosahuje výšky 1 424 m n. m.

Jezdci se v průběhu 10. etapy museli vypořádat celkem se čtyřmi vrchařskými prémiemi první kategorie. Nejvýše se během etapy dostali na vrcholový průsmyk Col du Platzerwasel (1 193 m n. m.), který svým názvem naznačuje i německou historii daného území. Příště budeme pokračovat Alpami a přesunem pelotonu k Pyrenejím.

Související články

Článek přečten: 2595x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).