Zpětný pohled na Tour de France, část druhá

Zpětný pohled na Tour de France, část druhá 3.8.

Pokračujeme v krátkém seriálu o uplynulém ročníku Tour de France. V první části cestovatelské reportáže jsme se dostali z britského území až k Vogézám a dnes budeme pokračovat po jednom dni volna v Besançonu přes Alpy k dalšímu volnému dni v Carcassonne.

Významná města na dohled alpských velikánů

Francouzské Alpy

V průběhu dnešního příspěvku bude řeč směrována na hlavní turistická lákadla významných měst na trase závodu, jakými jsou Besançon, Bourg-en-Bresse, Saint-Étienne, Grenoble a Nîmes, a také na zajímavosti kolem průjezdu Alpami. Naprosto všechny etapy, o kterých bude řeč, vyhrál letos suverénní Ital Vincenzo Nibali.

Besançon je hlavní město regionu Franche-Comté a hlavní město departementu Doubs. Má 117 000 obyvatel. Město patří mezi devět měst regionu označených jako Cités patrimoine pro svou urbanistickou, architektonickou a kulturní hodnotu. Najdeme tu například památky kostel sv. Petra, Citadelle Vauban a palác Granvelle. Bourg-en-Bresse je město v regionu Rhône-Alpes a hlavní město departementu Ain. V roce 2009 zde žilo necelých 40 000 obyvatel. Významnou památkou je klášter Brou.

Saint-Étienne je město na středovýchodě země, 60 kilometrů jihozápadně od Lyonu. Saint-Étienne leží ve Francouzském středohoří a má 190 000 obyvatel. Velmi známý je místní fotbalový klub AS Saint-Étienne, který vyhrál desetkrát francouzskou ligu. Mezi nejvýznamnější památky patří Place Boivin, tzv. dům Františka I. s renesanční výzdobou. Dalšími památkami jsou románský kostel Grand Église z 15. až 19. století a farní kostel z 20. století povýšený na katedrálu Saint-Charles Borromée v roce 1970.

Grenoble

Grenoble leží na úpatí Alp na soutoku řek Drac a Isère. Je to známé univerzitní město a brána do Alp. Samotné je položeno v údolí, ale zároveň je obehnáno hradbou tří pohoří - Vercors, Belledone a Chartreuse. Největší atrakcí města je lanovka z nábřežní stanice Stéphane-Jay k pevnosti Fort de la Bastille. Ve městě se nachází i mnoho muzeí např.: Musée Stendhal a Musée L´ Ancien Éveché. Jižně od starého města leží Parc Paul-Mistral. Nîmes je město na jihu Francie, ležící v regionu Languedoc-Roussillon, v departementu Gard. O významu Nîmese za dob Říma vypovídají zachované památky, jako jsou Amfiteátr, castellum, aquadukt Pont du Gard severně od města, Maison Carrée (jeden z nejlépe zachovaných římských chrámů vůbec) a Augustova brána.

Letošní Alpy

Ve 13. etapě proběhl dojezd do lyžařského střediska Chamrousse ( 1 730 m n. m.). Středisko, vybudované v šedesátých letech, které díky výborným sněhovým podmínkám vhodným i pro jarní lyžování a výhodnému dopravnímu spojení zůstává velmi oblíbené. Zajímavější byla královská horská 14. etapa, kde se peloton vydal celkem na dvě stoupání první kategorie a jednu superprémii na nejvyšší bod letošní Tour Col d´Izoard (2 360 m n. m.). První stoupání první kategorie v této etapě zavedlo peloton na Col du Lautaret (2 058 m n. m.). Horské silniční sedlo v departmentu Hautes-Alpes představuje hranici mezi údolími Romanche a Guisane. Pramení zde významná řeka Dauphineských Alp Durance.

Col d´Izoard

Superprémie na Col d´Izoard byla opravdovým vrcholem horských prověrek pro letošní účastníky Staré dámy. Hovoříme o osmém nejvyšším vrcholu v historii Tour a v letošním ročníku byl do itineráře zařazen po čtyřiatřicáté, naposledy byl použit před třemi lety. Jde o poměrně stabilní kopec bez velkých výkyvů, právě v té pravidelnosti je však fyzický háček. Nejprudší je jedenáctý a dvanáctý kilometr, kdy se procenta přehoupnou až směrem k devíti procentům.

Poslední stoupání v etapě a celé alpské sekci bylo na Risoul (1 855 m n. m.). Obec v departementu Hautes-Alpes má jen 700 obyvatel. Nachází se mezi městy Briançon a Gap. Risoul je známý zejména díky svému lyžařskému areálu, který je napojen na partnerský areál v sousedním Vars. Historie areálu sahá do 70. let 20. století. Příště se přesuneme do Pyrenejí a závěru letošního ročníku Tour de France.

Související články

Článek přečten: 2581x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).