Zavazadla v letecké přepravě

Zavazadla v letecké přepravě 2.7.

Správné balení zavazadel do letadla není složité, ale je třeba vědět jak na to. Existuje totiž řada různých příkazů a omezení, na která je třeba pamatovat.

Jak funguje odbavení zavazadel v letecké přepravě?

Do letadla si berete dva typy zavazadel – palubní a odbavované. Palubní zavazadlo si berete s sebou na palubu letadla a máte ho stále při sobě, je však značně omezeno. Všechna velká zavazadla se odbavují, před nástupem do letadla je odevzdáte a vyzvednete si je až v cíli. Pro přepravu nadrozměrných zavazadel, kol, lyží, zvířat, zbraní a různých neobvyklých předmětů platí speciální pravidla.

Jaký zvolit typ zavazadla?

Překvapivě mnoho lidí si neumí správně vybrat kufr či batoh. Pokud cestujete pouze do hotelu a berete si vyžehlené společenské oblečení, určitě balte do kufru. Kufr musí být pevný, představte si, že na něm může ležet několik dalších kufrů a se zavazadly se nijak šetrně nezachází.

Pokud si chcete ušetřit hodně nepříjemností, dejte si také pozor na kvalitu koleček a madla. Na rozdíl od batohu totiž kufr na záda nedáte a výlet s 20 kg kufrem v ruce je opravdu nezapomenutelný zážitek.

Do batohu balte zejména pokud plánujete častější přesuny. U batohů obvykle problém s kvalitou nebývá, ale před odbavením je nezapomeňte zabalit do fólie. Popruhy se dost často zachytávají do přepravních pásů, mohou se utrhnout anebo se může batoh někde zaseknout a ztratí se. Na každé zavazadlo si vždy dávejte jméno a kontaktní údaje, ztracené anonymní kufry se pak dohledávají velmi těžko.

Co si mohu vzít s sebou na palubu?

Pás pro odbavení zavazadel

Nejzásadnější pravidlo je brát toho co nejméně. Téměř všichni si zabalí spoustu zbytečností, přitom ve většině zemí světa opravdu není problém koupit základní věci a přeprat oblečení. Do odbavovaného (velkého) zavazadla musíte dát všechny ostré kovové předměty (nože, nůžky, pilníček na nehty atd.), krémy, spreje a všechny kapaliny nad 100 ml, které je však lepší nepřepravovat vůbec. Naopak do odbavovaného zavazadla si nikdy nedávejte peníze, doklady, klíče, brýle, šperky či elektroniku.

Do příručního zavazadla si berte jen nutné věci, doklady, cennosti, elektroniku a něco na sebe. Notebook či fotobrašnu můžete mít většinou i zvlášť přes rameno. Na palubu letadla nesmíte brát spreje, zbraně a ostré předměty a dokonce ani hračky podobné zbraním.

Omezení se týká také kapalin (sprchové gely, krémy, deodoranty atd.), kterých nesmí být v jednom balení nad 100 ml a musí být uzavřené ještě v uzavíratelném plastovém sáčku. Všechny léky ponechejte v příručním zavazadle v originálních obalech a raději si schovejte i kopii receptu. V rámci EU můžete přepravovat nápoje zakoupené v duty free obchodech přímo na letišti.

Před odletem se ujistěte jaké je v cíli počasí a podle toho si zabalte oblečení do příručního zavazadla. Kvůli váhovým limitům se vyplatí raději trochu přiobléci a obout si nejtěžší boty, hned máte nejméně kilo k dobru. Spoustu věcí také můžete nastrkat do kapes.

Pozor na limity

Největším problémem při balení bývají váhové limity, do požadovaných rozměrů se obvykle vejdete bez potíží. Součet všech tří rozměrů u odbavovaných zavazadel nesmí překročit 158 cm a celková váha nesmí být vyšší jak 32 kg, výjimky jsou uvedeny v přepravních podmínkách a obvykle si hodně připlatíte. Příruční zavazadlo smí mít maximálně 56 x 45 x 25 cm a váhu 5 - 8 kg.

Bývalo dobrým zvykem nechávat bezplatný váhový limit 20 - 25 kg u odbavovaného zavazadla, nově mají letecké společnosti běžně limit 15 kg a nízkonákladové společnosti často zpoplatňují každé odbavené zavazadlo. U příručního zavazadla do letadla se obvykle povoluje 5 kg, někdy více. Přitom zároveň předpisy nařizují, že musíte mít notebook, fotoaparát a další elektroniku v příručním zavazadle. Pokud tedy cestujete s notebookem, zaručeně se do 5 kg nemůžete vejít.

Naštěstí to většina společností neřeší a pokud máte například malý batoh a notebook, obvykle to není problém. U nízkonákladových společností se však připravte na striktní pravidla i u příručních zavazadel. Doplatky za nadváhu bývají hodně drahé a musí se uhradit na místě, jinak neodletíte. Raději si proto vždy nechávejte nějakou finanční rezervu a před odjezdem zavazadla zvažte a případně přebalte.

Článek přečten: 6454x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).