Vydejte se na dobré víno, období vinobraní startuje

Vydejte se na dobré víno, období vinobraní startuje 24.8.

Měsíc září je každoročně vyhrazen sběru vína na vinohradech a mnoha doprovodným slavnostem, které nejdůležitější období vinařské sezóny bouřlivě doprovází. Přehled největších českých slavností vinobraní přinášíme v dnešním článku.

Velké Pavlovice lákají na zajímavý doprovodný program

V pátek a sobotu 12. a 13. září vypukne jedno z tradičních vinobraní ve Velkých Pavlovicích. Místní vinařská slavnost a zemědělská výstava lákají návštěvníky nejen na ochutnávku vín a burčáku, ale také na zajímavý doprovodný program odvíjející se v duchu lidových tradic. V areálu místní sokolovny vystoupí během obou dnů velké množství sborů, tanečních skupin, kouzelníků a večer nebude chybět ani ohňová show. V letošním roce slavnost vinobraní zpestří podzimní zemědělská výstava „Dary jižní Moravy“ (pestrá přehlídka ovoce, zeleniny, hroznů odrůd révy vinné, květin a jiné úrody).

Slavné hudební skupiny obohatí slavnosti vín v Mikulově

Pálava

Také v Mikulově se blíží velké Pálavské vinobraní. Konkrétně také ve víkendovém termínu 12. až 14. září proběhne tradiční slavnost vína s řadou vystoupení známých hvězd mnoha žánrů, historickým průvodem, řemeslnou tržnicí a bohatým kulturním programem pro celou rodinu.

Vystoupí prestižní národopisné soubory, cimbálové muziky i dechové hudby a chybět nebudou ani koncerty hvězd české i zahraniční hudební scény. Vystoupí například Divokej Bill, Gipsy.cz, Aneta Langerová, Lucie Bílá, Support Lesbiens aj.

Návštěvu regionu si můžete zpestřit výletem na Pavlovské vrchy, nebo poznávat krásy historického města Mikulov, které je také úzce spjato se židovským světem a nachází se zde židovské město i hřbitov.

Tradiční znojemské slavnosti

Moravské vinice

Znojemské historické vinobraní bývá jedním z nejvelkolepějších vinobraní vůbec. I ve Znojmě vsadili na víkend 13. a 14. září. Městská slavnost, která připomíná návštěvu českého krále Jana Lucemburského, má obrovskou tradici. Celé historické centrum je na nohou a kdykoliv můžete zaskočit do otevřených domů nasát kromě vinných tekutin i atmosféru středověkého královského města a ojediněle i poslechnout nějakou tu komorní cimbálovku.

Kromě gigantického průvodu vystoupí na hlavním pódiu hvězdy a skupiny, jako jsou Mandrage, NO NAME, Banjoband Ivana Mládka, Anna K., Monkey Business, Olympic a další. Ve městě Znojmě se nachází také mnoho památek, z nichž jsou některé zapsány i do seznamů kulturních památek ČR.

Samotné město Znojmo je městskou památkovou rezervací, ve městě se nachází i Národní kulturní památka České republiky – rotunda svaté Kateřiny z 12. století, ta je památkově chráněna z důvodu zachovalých nástěnných maleb z roku 1134.

V Mělníce po letech na Náměstí Míru

Druhou nejvýznamnější vinařskou oblastí u nás je teplé Polabí. V centru regionu, u soutoku Labe s Vltavou, na nás čeká Mělnické vinobraní tradičně od pátku do neděle, letos 26. až 28. září. Mezi největší taháky bude patřit kromě tradičního burčáku a pouťových atrakcí také bohatý hudební program. Hlavní scéna se po letech vrací na Náměstí Míru.

Pouťovým atrakcím bude vyhrazeno Náměstí Karla IV. a přilehlé ulice. Na hlavní stagi se v Mělníce představí kapely WOHNOUT, UDG, MIG 21, Mňága a Žďorp a další. V Mělníce můžete navštívit rovněž zámek, radnici a ještě například kostel svatého Petra a Pavla.

Na vinobraní se chystá i slavný hrad Karlštejn

hrad Karlštejn

Za další slavností sběru vína můžete vyrazit na jednu z nejvýznamnějších památek středních Čech a celé země. Tradiční Karlštejnské vinobrání proběhne rovněž o víkendu 27. a 28. září. Na slavnosti letos vyjede mimořádná vlaková souprava, tažená parní lokomotivou.

Akce bude probíhat přímo na hradě, a to za přítomnosti císaře a krále Karla IV. a jeho dvora. Na louce u řeky Berounky bude možné vidět muzikál Noc na Karlštejně. Vinobraní tak můžete spojit i s prohlídkou druhého nejvýznamnějšího hradu (po tom Pražském) na našem území, jehož základní kámen byl položen 10. června 1348 arcibiskupem Arnoštem z Pardubic.

Související články

Článek přečten: 2949x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).