Jak poznat kvalitní burčák? Pozor na podvodníky

Jak poznat kvalitní burčák? Pozor na podvodníky 31.8.

Začíná doba vinobraní a ještě o chvilku dříve doba burčáku. Popularita mladého vinného nápoje stoupá, a proto se bohužel na jeho produkci chce podílet stále více podvodníků. Několik málo rad a tipů, jak poznat kvalitní burčák, si dnes připomeneme.

Co je to burčák

Velmi oblíbený pozdně letní a časně podzimní nápoj je vlastně částečně zkvašený mošt z plodů révy vinné, který obsahuje vyvážený a chuťově harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin. Tento poměr mu dodává mimořádně příjemné chuťové vlastnosti. Jde o meziprodukt při výrobě vína, který bývá k dispozici několik dní po začátku kvašení moštu. Obsah alkoholu kolísá nejčastěji mezi 1 a 7 %.

Vinařská oblast Pálava

V naší zemi se burčák pije ve velkém hlavně na Moravě. V sousedním Rakousku, Německu a na Slovensku je tento nápoj také značně oblíbený. V jiných zemích jeho konzumace není příliš rozšířena a ve většině jazyků ani neexistuje příslušné slovo.

Burčák je zdraví prospěšný nápoj. Díky kvasinkám obsahuje bílkovinné látky, takže je výživný. Dále v něm najdeme tiamin, jeden z vitamínů skupiny B, který podporuje srdeční činnost. Kyselina nikotinová a nikotinamid zabraňují nervovým a kožním poruchám. Kyselina pantotenová chrání tělo proti onemocněními sliznice a zažívacího ústrojí.

Kvalitu burčáku určujeme čtyřmi smysly

Abyste předešli konzumaci nekvalitního burčáku, kombinujte smyslové vjemy zraku, sluchu, čichu a nakonec chuti.

1. Zrak

Burčák v plastových lahvích

Nejprve se řiďte zrakem. Burčák z bílých hroznů by měl mít mléčně bílou až světle žlutou barvu a v určité míře musí být zkalen kvasinkami. Už na pohled musí být hustý. Na stěnách nádoby s burčákem musí být patrná usazenina.

Kvasinky v pravém burčáku neustále pracují, a proto musí být jasně vidět uvolňující se bublinky a pěna. Naopak nekvalitní burčák může mít narezlou barvu nebo může být podezřele průhledný. Potom je smíchaný s vodou. Pozor i na nevábně tmavý burčák. Buďto je vyroben z jablek, nebo jeho doba už pominula.

2. Sluch

Sluch nám pomůže identifikovat jemné šumění aktivních kvasinek, což souvisí se zmíněnými bublinkami či pěnou. Správný burčák musí stále pracovat a musí být aktivní. Pokud není slyšet šumění, burčák je již neaktivní.

3. Čich

Čich nám musí indikovat hrozny a kvasný buket (později se v hotovém víně ztratí). Za takových podmínek je to v pořádku. Pokud se nám do vůně loudí různé zápachy jiného druhu, burčák nekupujte.

4. Chuť

Přejděme k tomu nejdůležitějšímu, co nám jasně potvrzuje, jak kvalitní burčák jsme zakoupili, k chuti. V této oblasti poznávání kvalit burčáku je situace značně individuální. Každému spotřebiteli chutná burčák v trošku jiné fázi svého vývoje. Nejlepší je nabrat malé množství burčáku do úst a jemně jej nechat poválet stejně jako víno. Patrná by měla být kyselinka, ti zkušenější rozpoznají i odrůdovou chuť. Když je burčák na vrcholu své aktivity, bude Váš chuťový vjem harmonický, nebude převažovat ani sladkost ani trpkost.

Kvalitní burčák musí být teplý

Hroznové víno

Chemická aktivita v burčáku rovněž způsobuje, že je teplý, někdy je ohřátý až na teplotu lidského těla. Jedná se o přirozené teplo, které se uvolňuje při kvašení. Vinaři sice uchovávají burčák v chladu, ale před prodejem jej nechávají nějakou chvíli ohřát na sluníčku nebo jen ve venkovní teplotě. Mělo by to nápoji dodat absolutně vyváženou chuť, pokud je kvalitní. Burčák se začne hojně prodávat ve většině moravských a polabských měst, k dispozici bude na všech vinobraních po celé zemi. Neváhejte a vydejte se ochutnat tradiční vinný nápoj se srdcem české či moravské domoviny.

Článek přečten: 4297x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).