Zpětný pohled na Tour de France, část třetí

Zpětný pohled na Tour de France, část třetí 10.8.

Dnes se vydáme na závěrečnou část letošního ročníku Tour de France. Překonáme vrcholy Pyrenejí a zvolna se budeme blížit slavnému cíli na pařížské Champs-Élysées. I zde nás čeká podél etap spousta turistických cílů, o kterých je pro jejich atraktivitu dobré vědět.

Majestátní Pyreneje

V druhém nejvyšším pohoří Francie čekaly na početný peloton závodu celkem tři etapy. Ještě než se závodníci vydali do mohutných vrchařských prémií, proběhl den volna a start první pyrenejské etapy ve známém městě Carcassonne. Sídlo patří k nejzachovalejším středověkým pevnostním městům v celé Evropě, a proto bylo roku 1997 zařazeno na seznam kulturních památek organizace UNESCO. Nachází se v departementu Aude a regionu Languedoc-Roussillon, asi 70 km severozápadně od Perpignanu. Architekt Viollet-le-Duc se spolu se spisovatelem Prosperem Mériméeem postarali o rozsáhlou rekonstrukci a zachránili město i pro další generace obdivovatelů.

A nyní již vzhůru do hor. V první etapě přes Pyreneje čekala na závodní peloton speciální vrchařská prémie na Port de Balès (1 755 m n. m.). Poměrně vysoko umístěné sedlo spojuje obce Ferrère a Bourg-d´Oueil, Haute-Garonne. Do podniku Tour bylo zařazeno v letech 2007, 2010, 2012 a letos. Druhá pyrenejská etapa přinesla do programu celkem tři vrchařské prémie první kategorie a speciální cílovou prémii. Ona cílová prémie byla zároveň nejvýše položená (1 654 m n. m.) na Saint-Lary Pla d´Adet. Jedná se o lyžařské středisko a závodníci zde museli do cíle zdolat 10,2 kilometrů dlouhé stoupání s průměrným sklonem 8,3%.

Col du Tourmalet

Patrně nejsledovanější byla ale až třetí pyrenejská etapa z Pau do Hautacamu. Oním lákadlem dne bylo kultovní a historické stoupání na nejvyšší bod pyrenejských etap Col du Tourmalet (2 115 m n. m.). Známý průsmyk se nachází přímo v centrální části Pyrenejí, v departementu Midi-Pyrénées a leží mezi zimním střediskem La Mongie a vesnicí Luz-Saint-Sauveur. Název Tourmalet pochází z názvu místního druhu sýra. Poprvé bylo stoupání zařazeno do trasy závodu v roce 1910.

Dojezd do Paříže

Už jen dvě etapy a jedna časovka nás dělí od cíle na Champs-Élysées. První etapa měla cíl ve slavném městě Bergerac. To hledejme v departementu Dordogne, v samém srdci levandulového Périgordu. Jedná se o rodiště Cyrana z Bergeracu, v němž se také vyrábí světově známá vína. Drama Cyrano z Bergeracu je nejvýznamnější divadelní hra francouzského dramatika Edmonda Rostanda.

Champs-Élysées

Časovka byla logicky docela krátkým závodem, dlouhým pouze 54 kilometrů. Jejím cílem bylo město Périgueux. Nalézá se v regionu Akvitánie a je hlavní město (prefektura) departementu Dordogne. V roce 2011 zde žilo necelých 30 000 obyvatel. Můžeme zde doporučit například návštěvu vyhlášených restaurací Le Rocher de l´Arsault, Le Grain de Sel a Le Clos Saint-Front. Poslední etapa vyrazila z Évry do Paříže. Évry je město v jižní části metropolitní oblasti Paříže v departmentu Essonne a regionu Île-de-France, asi 25 km jižně od centra Paříže. Má přes 52 000 obyvatel (2009). Je centrem Évry Ville Nouvelle, což je nová městská aglomerace založená v 60. letech 20. století. Významná blízká města jsou Corbeil-Essonnes, Ris-Orangis, Brétigny-sur-Orge a Draveil.

Pařížské turistické cíle rozebírat nebudeme, jsou minimálně na jeden celý příspěvek našeho magazínu, avšak můžeme se krátce závěrem podívat na výsledky letošní Tour v kostce. Tour de France 2014 (celkově už 101. ročník) vyhrál Ital Vincenzo Nibali s celkovým časem 89 hodin 59 minut a 6 vteřin. Druhý byl Francouz Jean-Christophe Peraud se ztrátou 7 minut a 37 vteřin a třetí rovněž francouzský jezdec Thibaut Pinot v cíli zaostávající o 8 minut a 15 vteřin. Překvapením pro naše barvy a fanoušky byl výtečný sedmý Leopold König se ztrátou na Nibaliho 14 minut a 32 vteřin. Za rok z cyklistické Francie nashledanou.

Článek přečten: 2019x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).