Výměna peněz na dovolenou, aneb jak se nenechat okrást

Výměna peněz na dovolenou, aneb jak se nenechat okrást 19.6.

Je to součást každé dovolené, která není uskutečněna na našem území. Českou korunou se platí opravdu jenom v Česku, a proto je nutné při překročení hranic vždy měnit domovskou měnu za tu cizí. Mnoho podvodníků ve většině zemí moc dobře ví, jak zlatý důl se v nutné výměně peněz skrývá. Poradíme Vám, jak snížit riziko finančních ztrát na minimum.

Výměna peněz obecně

Známe to všichni, dovolená před námi, související výměna peněz, které se nelze vyhnout, sledování kurzů, obavy z podvodu. Ne vždy se musíme strachy klepat, co nás zase ve směnárně čeká, existuje poměrně snadný postup, jak se komplikacím vyhnout, jak ušetřit. Kromě doporučených rad, jak postupovat, je také nutné vymanit se z rozšířených omylů mezi lidmi ve společnosti.

Omyly, domněnky, nepsaná pravidla

Směnárny

Pojďme si krátce popovídat, jaké omyly a bludy kolují naší společností o výměně peněz. Zaprvé je to mylná domněnka, že nikde není v dnešní moderní době účtován žádný manipulační poplatek. Nikoliv. Řada bank a turistických směnáren doposud účtuje poplatky za uskutečněnou výměnu, a tak ve finále můžete dostat méně peněz, než jste čekali. Poplatky se pohybují v rozmezí 0 až 11 % nejčastěji. Dále si dejte pozor, že kurz „nákupu“ není ten pro Vás, ten platí pro výkup valut. Musíte si tedy všímat kurzu „prodeje“.

Velmi často je možné se setkat s názorem, že v bance dostaneme lepší kurz jak ve směnárně. Není to pravda, banky si určují kurzy samy, nikoliv například podle ČNB, a proto mohou být i nepříznivé. Pozor také na domněnku, že pokud má banka nebo směnárna kurzy vypsány na tabulích, okamžitě jsou dané valuty k dispozici. Existují totiž různé denní limity na výběry i výměny peněz. Mylný je také dojem, že v bance máte kolem sebe více bezpečí či soukromí. Banky jsou velmi milé, pokud se jdete stát novým klientem, při nezávislých finančních operacích bohužel o mnoho méně.

Za bezpečnou výměnou tedy kam?

Americké dolary

Na našem území jsou problémy s výměnou peněz poměrně malé. Pokud si vyberete ve svém okolí banku či směnárnu, kam chodí půlka obyvatel města, tak nejsou pravděpodobné jakékoliv komplikace. Stačí vyhlédnout dobrý kurz a ujistit se, že výměna probíhá bez dalších poplatků. Ne vždy se vyplatí měnit peníze u nějakého zaručeného známého, který v den, kdy se kurz propadne v jeho neprospěch, přestane zvedat telefony.

Větší obezřetnost je nutná v zahraničí. Turistické destinace jako Bulharsko, Turecko, Tunisko občas vykazují drobné podvody zejména typu uvádění kurzů na vývěsky, které pak u přepážky vůbec neplatí a jsou podvodně znevýhodněny. Pohrozte kontaktováním policie a situace se může okamžitě změnit, neboť obavy z pořádkových služeb jsou v těchto zemích podstatně větší.

Článek přečten: 4057x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).