Všechny cesty vedou do Říma

Všechny cesty vedou do Říma 20.4.

Nechte se okouzlit jednou z kolébek evropské starověké civilizace. Procházejte se nespočetnými uzounkými uličkami s malými krámky, že tudy ani auto neprojede. Postavte se před nejvýznamnější památky a tiše obdivujte jejich velkolepost.

Možnosti cestování do hlavního města Itálie

V dnešní době je čím dál běžnější na jakékoliv cesty po Evropě využívat letecké spoje. Je to samozřejmě i velmi dobrá možnost pro výlet do Říma. Pražská Ruzyně nabízí dostatek spojů do centra Apeninského poloostrova. Pokud ale máte chuť poznávat krásy Itálie trošku více komplexně, vypravte se autem nebo využijte autobusovou nabídku nějakého dopravce či CK. Z přibližného středu naší republiky Vám cesta do Říma potrvá asi 14 hodin, ujedete necelých 1400 kilometrů.

Ze západní poloviny naší země se nejspíše vydáte přes Mnichov, Innsbruck, Veronu. Východňanům se zase nabízí trasa přes Vídeň, Klagenfurt, Bolognu. Na obou cestách lze několikrát zastavit u velmi zajímavých turistických cílů. Západní cestou doporučujeme navštívit oblíbené severoitalské jezero Lago di Garda (pozůstatek ledovce na jižní straně Alp). I na východní trase doporučujeme relaxační zastávku u jezera, konkrétně u krásného podhorského Wörthersee v samém sousedství Klagenfurtu.

Římská poznávací trasa od Kolosea na Svatopetrské náměstí

Řím

Pokud cestujete na vlastní pěst autem, pokuste se najít příhodné místo pro parkování poblíž některé ze zastávek modré linky římského metra označené B (v Římě trošku překvapivě fungují pouhé dvě linky metra A a B). Z jakékoliv zastávky na „béčku“ přejedeme do stanice Colosseo. Jak už název napovídá, na povrch se dostaneme přímo u nejvýznamnější římské dominanty. Kruhový amfiteátr se stavěl deset let a byl dokončen roku 80 n. l. za císaře Tita. Největší stavba římského impéria pojmula při zápasech gladiátorů až 50 tisíc sedících diváků.

Centrum Forum Romanum

Na prohlídku Kolosea plynule navazuje Forum Romanum, rozlehlé centrum antického veřejného dění ve městě i v říši. Dnes zůstala zachovalá tato velká čtvrť pouze v podobě zbytků staveb a archeologických vykopávek. Opět v těsné blízkosti Fora Romana nalezneme další významnou římskou dominantu, a to Památník Viktora Emanuela II. (Vittorio Emanuele II Monument). Jedná se o novoklasickou stavbu z bílého brescijského vápence, která svou délkou 135 m, šířkou 130 m a výškou 70 m patří k největším památníkům v Itálii.

Nyní se projdeme třídou Via del Corso a zahneme doprava do jedné z uliček, která bude jistojistě dobře označena. Po chvilce totiž dorazíme k proslulé Fontáně di Trevi. Byla vybudována v letech 1732 až 1762 podle návrhu Nicoli Salviho v pozdně barokním stylu s přechodem ke klasicismu. Místní zvyklostí je vhodit minci do fontány za účelem splnění přání. Další zastávkou po procházce několika typicky úzkými uličkami je velkolepý Pantheon. Byl dokončen roku 27 př. n. l., ale dnešní podoba pochází z doby Hadriánovy, který jej dal po požáru v roce 123 n. l. přestavět. Centrem chrámu je ohromná aula o stejném průměru a výšce 43 m zakrytá polokulovitou klenbou, v jejímž středu je otvor (opaion) o průměru 9 m.

Náměstí Piazza Navona

Řím

Budeme pokračovat západním směrem a po chvilce se ocitneme na náměstí Piazza Navona. Nachází se na místě původního Domiciánova antického stadionu z roku 79 př. n. l. a okolní barokní budovy dodnes kopírují jeho tvar. Atletický stadion byl místem sportovních klání, která se zde konala i ve středověku. Nyní už to nemáme daleko k Andělskému mostu (Ponte Sant'Angelo) přes řeku Tiberu. Už na něm nás zaujme navazující dominanta Andělského hradu. Monumentální kruhová stavba byla vybudována na pravém břehu Tibery mezi lety 135 a 139 n. l.

Poznávací zájezdy do Říma?Vyhledat zájezdy

Svatopetrské náměstí

Po další krátké procházce třídou Via della Conciliazione staneme na Svatopetrském náměstí, a na chvíli se tak ocitneme v jiném státě. Ve Vatikáně stojí rozhodně za návštěvu velkolepá Bazilika sv. Petra. Stavba byla zahájena roku 324 n. l., roku 329 byla bazilika vysvěcena papežem Silvestrem I. Stavba je vysoká 136,5 m a pojme neuvěřitelných 60 tisíc návštěvníků. Naše základní poznávací trasa Římem tady končí. K trase metra se nyní nelze dostat jinak než pozemní hromadnou dopravou, popřípadě se jinou trasou s dalšími památkami vrátit ke Koloseu. Nejlepší varianta je se v Římě ubytovat a poznávat krásy města po několik dní.

Článek přečten: 3568x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).