Tři „nej“ v Rakousku, která vyrazí dech

Tři „nej“ v Rakousku, která vyrazí dech 19.3.

Rakousko a jeho nejvyšší pohoří Alpy nabízí spoustu možností a zajímavostí, které překvapí. Nabízíme základní informace o třech prověřených a opravdových krásách našich jižních sousedů .

Nejbližší ledovec Dachstein

Pouhých šedesát kilometrů jihovýchodně od Salzburgu najdeme na hranici spolkových zemí Horního Rakouska, Štýrska a Salzburska nejsevernější a nejvýchodnější ledovec v Alpách. Jedná se o ledové pole ležící na severním úpatí masívu Dachstein s nejvyšším bodem Hoher Dachstein (2 995 m n. m.). Celý geomorfologický celek spadá do Severních vápencových Alp, kde je druhý nejvyšší. Plnohodnotný ledovec je tedy vůbec nejbližší pro české turisty. Z vrcholu masívu se otevírá nezapomenutelný výhled na okolní Alpy.

Lanovka Dachstein

Na ledovci je možné lyžovat po celý rok. Z údolí se na vrchol masívu dostaneme buďto ze severní strany 1 718 metrů dlouhou lanovkou Dachsteinseilbahn, nebo z jihu 2 174 metrů dlouhou lanovkou Dachsteinsüdwandbahn, která návštěvníky nebo lyžaře vyveze až do nadmořské výšky 2 689 m n. m.!

V blízkém okolí nepochybně stojí za návštěvu minimálně dvě městečka s kouzelnými přírodními scenériemi. Hallstatt je překrásná obec s 923 obyvateli nacházející se v Solné komoře severně od masívu. Leží bezprostředně u Halštatského jezera a společně s pohořím Dachstein a Solnou komorou patří od roku 1996 ke Světovému dědictví UNESCO. Druhým lákadlem v okolí je městečko se 1 447 obyvateli Filzmoos. Leží na opačné straně masívu Dachstein, konkrétně jihozápadně, a vyniká velkou malebností, výhledem na masív a malým centrem napěchovaným kvalitními alpskými hotely.

Údolím Maltatal k nejvyšší přehradě Rakouska

Ve spolkové zemi Korutany na nás čeká opravdová technická lahůdka zasazená do magické krajiny Vysokých Taur s celoročními ostrůvky zbytkového sněhu. Velké údolí mezi rozeklanými masívy vyplnila ohromující přehradní hráz přehrady Kölnbrein. Byla dokončena v roce 1977 a její výška 200 metrů ji neoficiálně řadí na osmou příčku v Evropě. V Rakousku je bezpečně nejvyšší. Vodní elektrárna má i s malou dolní přečerpávací nádrží celkový výkon 1028,5 MW (u nás Dlouhé Stráně 650 MW, Dalešice 480 MW).

K přehradnímu dílu se dostaneme placenou vysokohorskou silnicí Malta Hochalmstrasse. Její délka je 18,3 kilometru, součástí je několik serpentin a nahrubo vysekaných tunelů. Pozor na několik úseků s jednosměrným provozem řízeným semafory. Součastí stání před semaforem jsou zalité senzory v zemi, které registrují vozidlo, a řídí tak světelnou signalizaci. V roce 2013 se za průjezd platilo 18 Euro za vozidlo, 9,50 Euro za motorku.

Procházku po hrázi zpestří zavěšená plošina („skywalk“) přímo nad 200 metrů hlubokou propastí. Součástí přehrady je kvalitní válcový Berghotel Malta s muzeem věnovaným přehradě, suvenýry a možností prohlídky přehrady.

Nejstarší horskou železnicí světa

Horská železnice Semmering

Opravdu dobře známý pojem Semmering zaslechl téměř každý. Co je ale na dlouhém údolí ve východních Alpách nejzajímavějšího? Okolní hory nejsou nejvyšší, lyžařské areály nejsou nejznámější. Avšak jedna technická památka se zde pyšní dokonce světovým „nej“. Hlavní trať z Vídně směrem do Itálie zde byla postavena jako první horská železnice na celém světě. „Semmeringbahn“ měří 41,7 kilometru a od roku 1998 je v seznamu UNESCO. Trať byla slavnostně otevřena 16. května 1854 a po její délce naleznete 14 tunelů a 16 viaduktů (i dvoupatrové). Vlaky přejíždí i 118 menších kamenných a 11 železných mostů.

Trať je pro české turisty velmi dobře dostupná. Stačí jet po dálnici z Vídně směrem na Graz a nedaleko Neunkirchenu sjet na rychlostní silnici S6. Trať bude po pravé straně a než začne stoupat do hor, stačí sjet například do městečka Gloggnitz. Odtud můžete vyjet místním osobákem z údolí do nejvýše položené stanice Semmering (896 m n. m.), doprava stojí asi 6 Eur.

Článek přečten: 10647x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).