TOP 5 nejzajímavějších míst Chorvatska

TOP 5 nejzajímavějších míst Chorvatska 6.5.

Čech a dovolená v Chorvatsku, toto slovní spojení se stává většině tuzemské populace synonymem pro letní odpočinek u moře. Pojďme si ukázat pět nejlepších míst, která nadchnout oko ne jednoho turisty a vyplatí se je navštívit a kvalitně prozkoumat.

5. Split

Split

Split je druhým největším městem Chorvatska, významným ekonomickým motorem jižní části země, turistickým a dopravním centrem. Typické dalmatské město vás okouzlí svým přirozeným šarmem, jižanským temperamentem a pozoruhodnými kontrasty na každém kroku. Okouzlující je kombinace kulis velkého moderního města se starobylými až dva tisíce let starými odkazy ve starém městě. Split leží na poloostrově mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem. Podnebí je příjemné přímořské, navíc chráněné pohořími Kozjakem a Mosorem.

Největší město Dalmácie ukrývá mimořádné množství kulturních památek. Nejcennější antický Diokleciánův palác se roku 1979 zařadil na seznam kulturního dědictví UNESCO. Split je spolu s Rijekou a Zadarem hlavním chorvatským přístavem, ze kterého pravidelně vyplouvají lodě na ostrovy Vis, Korčulu, Šoltu, Brač, Hvar, Lastovo, dále pak do italské Ancony. Na pobřeží je nejoblíbenější oblázková pláž Žnjan. Turistické zázemí je maximální, nechybí muzea, galerie, restaurace, bary, kavárny, cukrárny, obchody, bankomaty, lékárny apod.

4. Kornati

Skupina ostrovů Kornati

Kornati je jedinečná skupina drobných ostrovů, ostrůvků a útesů v severní Dalmácii. Svým směrem kopíruje horská pásma na pevnině. Na vápencových nebo křídových ostrovech vůbec nejsou vodní toky ani sladkovodní prameny. Trvalá obyvatelnost tak nepřipadá v úvahu. Jméno dostaly podle největšího ostrova Kornatu. Jedná se o nejhustší souostroví na Jadranu, které tvoří 147 ostrovů, ostrůvků a útesů na ploše jen přibližně 300 km2. V současné době je Kornati atraktivním národním parkem, který byl vyhlášen roku 1980.

Na některých ostrovech a dokonce i v moři jsou vidět pozůstatky římských sídel. Zátoky ostrovů jsou výbornými kotvišti, a zažily tak pernou historii. Nejprve sloužily po dlouhá staletí jako útočiště pirátů, potom ve druhé světové válce zase byly úkrytem partyzánů. Během léta jsou některé ostrovy využívány pro pasení ovcí. Jinde zase Chorvaté v menším množství pěstují vinnou révu, olivovníky, fíkovníky a někdy i zeleninu. Na několika místech jsou malé háje přímořských borovic, například v zátoce Statival.

3. Pula

Starořímský amfiteátr v Pule

Nejjižnějším a největším městem Istrie je Pula. Kouzelné historické město nabízí kombinaci unikátních kulturních památek a přátelské atmosféry jadranského pobřeží. Historickému centru Puly dominuje slavný starořímský amfiteátr, za dob Říma bojiště gladiátorů, dnes významná koncertní a festivalová scéna. Z dalších památek stojí za zhlédnutí Augustův chrám a Sergiův oblouk. Z města je to kousek na tradiční istrijské pláže u moře s borovými lesíky a křikem racků. Idylka a koupání na dosah.

Skvělé jsou možnosti výletů po okolí. Od ruchu Puly si odpočinete směrem na sever v národním parku na ostrovech Brijuni, nebo jižně v obci Premantura v chráněné krajinné oblasti kolem mysu Kamenjak. Nezklame vás dopravní spojení, neboť Pula disponuje vlastním letištěm, železničním i autobusovým nádražím a samozřejmě přístavem. Předností jsou služby ve formě zábavních center, akvária, obchodních možností, taveren a barů.

2. Plitvická jezera

Plitvická jezera

Nejslavnější národní park a přírodní unikát Chorvatska jsou bezesporu Plitvická jezera, kterým se zkráceně říká Plitvice. Představují jedinečnou soustavu sladkovodních jezer propojených kaskádami a vodopády. Oblast Národního parku Plitvická jezera je od roku 1979 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Nad jezerní soustavou se vypínají zalesněné kopce masivů Velika Kapela a Plješevica. Soustava jezer leží v erodující vápencové proláklině.

Říčka Plitvice, po níž je jezerní soustava pojmenována, nespojuje žádná jezera, jen padá vysokým vodopádem do kaňonu pod nejníže položeným jezírkem Novakovića Brod. Jezerní soustava nevznikla na jejím toku, ale na blízkých řekách Bijela Rijeka a Crna Rijeka. Teprve po vzájemném spojení se jejich vody setkávají s říčkou Plitvicí. Vzniká nová větší řeka a nese jméno Korana. Kouzlo a hodnota přírodní krajiny jsou neopakovatelné. Nejhlubším a jezerem je Kozjak se 46 metry hloubky.

1. Dubrovník

Hradby v Dubrovníku

Kulturní i turistické centrum jižního Chorvatska je skutečnou perlou. Díky přírodním krásám, subtropickému klimatu, bohatému historickému dědictví a rozmanitosti turistických nabídek je Dubrovník jedním z nejvyhledávanějších cílů v regionu i celé zemi. Historie sídla sahá až do starověku. Často se měnící a vyvíjející historické okolnosti utvořily svéráznou mentalitu a kulturu, výsledkem je neobyčejně zachovalá architektura města. Krvavé boje v průběhu staletí se střídaly s obdobími soběstačnosti, míru a prosperity.

Historické centrum obepínají ohromné hradby, jejichž součástí je 15 věží a několik pevností (Sveti Ivan, Bokar, Revelin a další). Unikátní městské opevnění patří mezi nejcennější památkové komplexy v jihovýchodní Evropě a od roku 1979 je po právu zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Starý Dubrovník je určen pouze pro pěší, vyhledávané jsou promenáda Stradun i procházky po širokých hradbách, které nabízí okouzlující výhled na město i širé moře.

Článek přečten: 2668x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).