Thajsko, severovýchod země

Thajsko, severovýchod země 28.10.

Po úvodních informacích o krásné exotické zemi Dálného východu a druhém díle věnujícímu se severnímu Thajsku se dostáváme více na východ státu na rozlehlou plošinu Khorat. Také v tomto díle se zaměříme na místní zajímavosti, turistické cíle a všechno lákající svým nezapomenutelným orientálním kouzlem k návštěvě.

Oblasti severovýchodního Thajska a jejich nejzajímavější cíle

Khaoyai panoramaCelá plošina s pískovcovými vrchy lemovaná na západě a jihu podél hranic s Kambodžou nevysokým hřbetem Dangrek a výběžky Kardamonových hor vybízí ke klidné poznávací dovolené, která nebude nijak omezována silným turistickým ruchem. Její východní hranici s Laosem tvoří řeka Mekong. Na parné klimatické poměry tropických oblastí je severovýchod Thajska podstatně mírnější a sušší. Zdejší půdy jsou chudé a písčité a srážky minimální s výjimkou období dešťů od června do října, kdy je velká část území zaplavená. Oblast je málo vhodná k intenzivní zemědělské výrobě a je pokryta savanovým porostem a keři.

Severovýchod Thajska je tvořen více než dvaceti provinciemi a ty nejzajímavější si přiblížíme. Nong Khai je hraniční provincie s Laosem. Je lemovaná řekou Mekong a Most přátelství je vstupní branou do Vientienu, vzdáleného jen 26 kilometrů. Zde je možné navštívit například památník Prap Ho, který byl postaven na paměť mrtvým při potlačování čínského povstání v roce 1886. Nechal jej postavit princ Prachak Silpakhom. Wat Pho Chai s Luang Pho Phra Sai je uctívaný zlatý Buddha, jež pochází ze starověké laoské říše Lan Chang. Traduje se, že je jednou ze tří soch objednaných třemi dcerami krále Lan Chang. V roce 1778 ji ve Vientiane uloupil budoucí král Rama I., ale při transportu spadla do řeky a jakoby zázrakem se opět vynořila.

Sousední Sakon Nakhon je velmi přírodně založená provincie a najdeme tu lesnaté horské pásmo Phu Phan a řadu chrámů vhodných k rozjímání. Tyto chrámy jsou také proslulé dobře známými mnichy vedoucími zde meditace. Wat Phra That Choeng Chum je historické kultovní místo původního Sakon Nakhon. Má omítnutou cihlovou pagodu čtvercového základu, 24 metrů vysokou. V kapli najdeme Buddhovu sochu Luang Pho Ong Saen. Přírodní zajímavostí je Nong Han, velké sladkovodní jezero o rozloze 123 km2. Je to křižovatka mnoha vodních cest a také hlavní zemědělské a rybářské středisko provincie. Na jeho břehu vyrostl veřejný park a je tu také starověký bazén Sa Phang Thong.

Ban ChiangPřesouváme se do Udon Thani, provincie známé archeologickými nalezišti, nejdůležitější mezi nimi je vesnice Ban Chiang, kde před více než 5 000 lety byla první světová civilizace Doby bronzové. Ban Na Kha a Ban Men jsou atraktivní vesnice, tradiční centra výroby hedvábí a hedvábných a bavlněných látek a oděvů z nich. Fotografy jistě potěší nádrž Huai Luang, která nabízí řadu nevšedních přírodních scenérií. Nezapomeňme na národní muzeum ve zmiňované vesnici Ban Chiang. Nalezneme tu starobylé předměty - nářadí, nástroje, keramiku a šperky staré 4 000 - 7 000 let, které byly vykopány přímo v okolí muzea. Pohřebiště v bezprostřední blízkosti chrámu Wat Po Si Nai ukazují, jak posvátné bylo pohřbívání mrtvých. Byly zde rovněž nalezeny pozůstatky primitivně opracovaného bronzového nářadí. Roku 1992 byla celá oblast Ban Chiang zapsána na seznam UNESCO.

A závěrem ještě navštívíme provincie Kalasin a Ubon Ratchathani. Charakteristické pro Kalasin jsou hory podél Phuphan, zatímco střední část je kopcovitá oblast s lesy a pralesy. V provincii se také nachází četné památky na pravěké osídlení a největší naleziště dinosauřích fosílií v Thajsku. Doporučujeme také navštívit chrám Wat Klang v Amphoe Munag, kde uvidíte bronzovou sochu Buddhy jménem Ong Dam, která je v klínu široká 20 palců. Thajská nejvýchodnější provincie Ubon Ratchathani hraničí na východě řekou Maekong s Laosem a směrem na jih s Kambodžou. Provincie má silnou buddhistickou tradici, řadu lesních meditačních chrámů a zřetelně odlišnou kulturu, která se odráží v místní kuchyni, řemeslech a tradičním festivalu svíček, který se koná každý červenec. Navštivte například chrám Wat Buraparam, který byl v minulosti místem pobytu mnoha slavných mnichů a odborníků na meditace. Příště nás čeká centrální oblast Thajska s hlavním městem Bangkokem!

Článek přečten: 2304x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).