Seychely, tropická ostrovní pohádka východně od Afriky

Seychely, tropická ostrovní pohádka východně od Afriky 7.9.

V tuzemsku již počasí pomalu přituhuje a jen velmi vzdáleně připomíná léto, ale sezóna dovolených v tropických oblastech právě začíná. Dnes se podíváme na jedno oblíbené souostroví v Indickém oceánu, Seychely.

Geografie a podnebí ostrovů

Seychelská republika (běžně jen Seychely) je stát na stejnojmenném souostroví v Indickém oceánu, východně od Afriky a severně od Madagaskaru. Souostroví a jeho oceánský region se rozkládá jižně od rovníku na 115 malých ostrovech, rozesetých v několika skupinách na ploše zhruba 1100 krát 800 km severovýchodně od Madagaskaru.

Ostrovy jsou dvojího druhu, vlastní Seychelské ostrovy nebo též Vnitřní ostrovy (Mahé, Praslin, La Digue, Silhouette aj.), ležící na severovýchodě státu a jsou tvořeny masivními žulovými skalisky. Ostatek souostroví, souhrnně označovaný jako Vnější ostrovy, představují ploché korálové atoly (Amiranty, Coetivy, Providence, Farquhar a Aldabra). Nejvyšším bodem ostrovů je Morne Seychellois se svými 905 m n. m.

Seychely - malé ostrůvky

Obydleno je 33 ostrovů, přičemž 4/5 obyvatelstva se soustřeďují na největším ostrově Mahé, kde leží i hlavní město Victoria. Ostrovy jsou dosud z části pokryty hustým tropickým lesem a pro svou odlehlost od pevniny jsou domovem mnoha endemických živočichů a rostlin. Seychely se těší poměrně stálému tropickému podnebí s průměrnými denními teplotami mezi 24 a 30 °C a hojnému množství srážek (průměrné roční úhrny činí kolem 3 000 mm). Nejtepleji bývá v březnu až dubnu, relativně nejchladnějším obdobím roku pak léto od července do srpna. Vzhledem k blízkosti rovníku Seychely leží mimo oblast obvyklého výskytu tropických bouří.

Dějiny, turistické zajímavosti, destinace

Třebaže ostrovy byly známy již ve středověku arabským kupcům a na počátku 16. století zde jako první Evropané přistáli Portugalci, zůstávaly dlouho bez trvalého osídlení. Teprve v polovině 18. století zde Francie zřídila kolonii. Roku 1976 potom získaly Seychely nezávislost jako republika v rámci Britského společenství národů.

Přírodní rezerva Vallée de Mai

Největší lákadla ostrovů jsou logicky přírodního původu. Dvě z nich jsou dokonce na seznamu UNESCO. Zaprvé je to Přírodní rezervace Vallée de Mai. Zde se zachovaly v téměř původním stavu zbytky tropického pralesa. Hlavním vegetačním typem ostrova je palmový les skládající se z palmy druhu coco-de-mer, která roste pouze tady a která má největší semeno v rostlinné říši.

Druhou přírodní zajímavostí ze seznamu UNESCO je atol Aldabra. Skládá se ze čtyř větších koralových ostrovů, které obklopují plytkou lagunu a které jsou z vnější strany lemovány korálovým útesem. Vzhledem ke komplikovanému přístupu a osamocené poloze na západním okraji souostroví byl atol Aldabra ušetřen vlivu člověka na přírodu.

Jediným významným městským centrem ostrovů je hlavní město Victoria v severovýchodní části ostrova Mahé. V roce 2002 mělo 24 970 obyvatel, což představuje přibližně jednu třetinu celkové populace země. Symbolem Victorie je hodinová věž, zmenšenina londýnského Big Benu.

Nejzajímavější turistická letoviska

Alphonse Island

Z nabídky nejlepších letovisek na ostrovech jsme pro Vás dnes vybrali pár následujících. Alphonse Island je malý ostrůvek korálového původu trojúhelníkového tvaru s nejkouzelnějšími lagunami na Seychelách. Na tomto ostrově naleznete panenský klid díky tomu, že je zde pouze 1 kvalitní resort. Destinaci doporučujeme náročnější klientele, romantikům, milovníkům potápění a šnorchlování. Cerf Island leží 4 km od severního pobřeží ostrova Mahé, v mořském národním parku St. Anne. Je obklopen korálovými útesy a je dlouhý 1,5 km a téměř 1 km široký. Na ostrově jsou dva hotely, tři restaurace, lázeňský a plážový bar.

Další turistické oblasti

Denis Island je vzdálen 30 minut letu od Mahé. Oblíbený je především mezi rybáři, vyskytuje se zde mnoho druhů ryb. Minimální doba pobytu na Denis Island jsou 3 dny.

Dovolená na Seychelách?Vyhledat dovolenou

La Digue

Desroches Island je obklopen korálovým útesem a průzračným mořem. Přelet z ostrova Mahé trvá 35 minut. Fregate Island je turistikou netknutý ostrov, který pokrývá 3 km2. Najdete zde jemné písečné pláže, tropickou džungli a vzácnou flóru i faunu, včetně želv obrovských. Na stále nedotčený a velmi klidný ostrůvek La Digue o rozloze 12 km2 se dostanete přejezdem lodí asi za 45 minut z ostrova Praslin. Na místě Vás ohromí azurové moře, krásné pláže s bílým pískem obklopené bujnou tropickou vegetací a typickými žulovými kameny.

Článek přečten: 3342x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).