Rakouská Grossglocknerstrasse: královna alpských vysokohorských silnic

Rakouská Grossglocknerstrasse: královna alpských vysokohorských silnic 28.3.

Tři pětiny území našich jižních sousedů zaujímají vysoké hory, které jsou pro tuto zemi typické. Když dostaneme za úkol vybavit si Rakousko, zřejmě si napoprvé imaginárně vykreslíme horskou krajinu někde v Tyrolsku posetou loukami a pasoucím se dobytkem.

Každá hora, každý vrchol mají v Rakousku nějaký příběh, kouzlo. Avšak pouze jediná hora může být královna celé země, může se pochlubit tím nejzásadnějším výškovým „nej“. Na pomezí Korutan a Tyrolska se tyčí do výšky 3 798 m n. m. majestátní Grossglockner. Nedaleko samotného masívu vznikla již před téměř 80 lety velkolepá vysokohorská silnice Grossglocknerstrasse propojující obce Heiligenblut a Fusch. Průjezd horskou spojkou bývá považován za největší turistické lákadlo Rakouska.

Historie Grossglocknerstrasse v kostce

V létě roku 1929 se vláda tehdejšího Salzburska rozhodla vybudovat komunikaci přes horský masív poblíž Grossglockneru. To vše díky rostoucímu ekonomickému tlaku. O rok později stavba započala. Veškerou práci bylo každý rok nutné provádět pouze v létě, protože v zimě panují ve vysokých nadmořských výškách Vysokých Taur kruté podmínky. Grossglocknerstrasse byla oficiálně zprovozněna až 3. srpna 1935. Cena stavby přesahovala v přepočtu na dnešní dobu 53,5 milionu eur (1,44 mld. korun).

Základní parametry výjimečné horské stavby

Celým názvem Grossglockner Hochalpenstrasse je dlouhá 48 km, najdeme na ní 26 číslovaných serpentin a překonává 1 748 metrů převýšení. Největší stoupání dosahuje 12 %, na odbočce k Edelweissspitze dokonce 14 %. Tento vrchol je zároveň nejvyšším bodem cesty – 2 571 m n. m. Za průjezd je nutné uhradit mýtné. Za automobil zaplatí turisté v letošní sezóně 2014 rovných 34 eur za automobil a řidič motorky si musí nachystat do mýtné brány 24 eur.

Zastávky, které nesmíte oželet

Při průjezdu Grossglocknerstrasse od jihovýchodu, čili z městečka Heiligenblut, vyrazíme po mýtné bráně stále do kopce. Na prvním větším rozcestí se vydáme doleva, k unikátnímu velkému turistickému centru Kaiser Franz Josefs Höhe. Několikapatrové parkoviště ve výšce přes 2 300 m n. m. dokladuje úroveň rakouského stavitelství.

Vysokohorská silnice Grossglocknerstrasse

Centrum se nachází přímo nad Grossglocknerským ledovcem a masívu naproti přes ledovcové údolí dominuje samotná královna Grossglockner (3 798 m n. m.). Z centra pojedeme několik kilometrů zpět k původnímu rozcestí, kde nepojedeme zpět do údolí, ale doleva vzhůru k serpentinám vinoucím se prudce do kopce. Za deset minut dorazíme k nejvyššímu bodu celé Grossglocknerstrasse zvaném Hochtor. Silnice zde proráží vrcholovou část masívu 311 metrů dlouhým historickým tunelem ve výšce 2 504 m n. m.

Zatímco dole v údolí Vám venkovní teploměr ve vozidle ukazoval například 24°C, digitální teploměr u portálu tunelu zde ukazuje kolem 9°C. Za tunelem se nám objeví výhled na severní část Vysokých Taur, přidají se četná sněhová políčka, ať je jakýkoliv měsíc. Po dalších 4 kilometrech přijde na řadu důležitá odbočka vpravo na Edelweissspitze. Pozor ovšem na stoupání k vyhlídce, sklon silnice je i 14 % a serpentiny jsou velmi úzké a ostré.

Plánujete cestu na vysokohorský vzduch do Alp?Vyhledat zájezdy

Vyhýbání aut je mnohdy složitější. Odměnou za výjezd k místní chatě je jeden z nejhezčích výhledů v rakouských Alpách ve zmiňované výšce 2 571 m n. m. Už sice nevidíme Grossglockner, vidíme však severní část Vysokých Taur a vidíme klikatou silnici v pasáži, kde už opět serpentinami klesá do údolí. Z nevětších tipů na zastávky je to vše a nezbývá než všem návštěvníkům této oblasti Rakouska silně doporučit tuto horskou autotúru.

Článek přečten: 7543x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).