Praha, stověžatá matka měst

Praha, stověžatá matka měst 15.5.

V Evropě i ve světě můžeme navštívit různorodá města a místa, která mají výjimečný význam. Pojďme si však uvědomit, že jeden takový klenot máme i v naší domovině. Hlavní město Praha a jeho historické centrum představují soubor mnoha památek evropského, bez ostychu i světového rozměru.

Stručný historický vývoj

Pražskou kotlinu osídlovali lidé od pravěkých období, první civilizované národy se sem dostávaly od stěhování národů, jednalo se zejména o Germány a od 6. století i Slovany. Důležitým kultovním místem se stal ostroh nad řekou Vltavou, kde nechal kníže Bořivoj postavit koncem 9. století druhý křesťanský kostelík v Čechách zasvěcený Panně Marii. Za vlády Bořivojova syna Spytihněva I. na počátku 10. století byla celá plošina ostrohu obehnána obranným valem a vznikl zde knížecí palác, tak začal vznikat Pražský hrad. Do podhradí se začali stahovat lidé a řemeslníci a vznikalo město.

Další velké rozvoje naší metropole probíhaly od 12. století za vlád Přemysla Otakara II. (13. stol.) a Karla IV. (14. stol.). Hradby kolem Starého Města nestačily a začalo se budovat Nové Město. Následovalo nepříjemné období nekonečného odlučování pražských historických měst, které skončilo až roku 1784, kdy se Praha sjednotila. Po industrializaci se naše hlavní město vyvíjelo již do dnešní podoby, prošlo si spoustou krizových situací, zejména válkami a poté politickými tahanicemi druhé poloviny 20. století.

Přehled nejvýznamnějších pražských památek

Pohled na Vltavu s pozadím Pražského hradu

Hned v úvodu jakési poznávací trasy po našem hlavním městě se zastavíme na Pražském hradě. Od 9. století býval sídlem českých knížat, později králů a od roku 1918 je sídlem prezidenta republiky. Dvakrát v dějinách se stal hlavní rezidencí císaře Svaté říše římské. Se svými rozměry 570 metrů délky a 128 metrů šířky se jedná o jeden z největších hradních komplexů na světě. Součástí je překrásná historická dominanta Chrámu sv. Víta. Nejvyšší věž je vysoká 96,5 metru. Po cestě ke Karlovu mostu se můžeme zastavit u barokního kostela sv. Mikuláše na Malé Straně. Svým uměleckým zpracováním je považován za nejhodnotnější barokní stavbu Prahy.

Řeku Vltavu přejdeme po Karlově mostě. Unikátní dopravní stavba dokončená roku 1402 představuje druhý nejstarší kamenný most na našem území (po tom píseckém, asi 3. čtvrtina 13. století). Je dlouhý téměř 516 metrů a překonává nejdelší tok na našem území pomocí 16 oblouků. Most zdobí velkolepé převážně barokní sousoší. Staroměstskou mosteckou věží vejdeme do Starého Města, kde se uličkami dostaneme na Staroměstské náměstí. Zde stojí za obdiv tři velkolepé památky. Jednak notoricky známý orloj, dále Staroměstská radnice a kostel Matky Boží před Týnem. Nejmenší možnou trasu historickou Prahou zde zakončíme, doporučujeme ještě minimálně navštívit nedaleké židovské město se synagogami a židovským hřbitovem.

Pražská zoo, Žižkovský televizní vysílač a Petřín

Chrám sv. Víta

Nejenom historickými památkami a snůškou letopočtů je živ turistický ruch v Praze. Navštivte pražskou zoo v Tróji. Byla otevřena roku 1931 a snaží se zvířatům vytvářet co nejvíce přirozené prostředí. Záslužnými činnostmi jsou záchrany mnoha ohrožených živočišných druhů a u některých vedení jejich celosvětové plemenné knihy. V posledních letech se počet návštěvníků pohybuje nad hranicí 1 miliónu ročně, čímž se zoo stala nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Česku. Nejatraktivnější stavbou v areálu je Indonéská džungle, která představuje největší a nejnákladnější pavilon pro zvířata v dějinách českých zoo.

Neexistuje hezčí pohled na stověžatou matku měst než z ptačí perspektivy. Kromě vyhlídky na věži Svatovítské katedrály můžeme v Praze využít romantickou rozhlednu Petřín nebo Žižkovský televizní vysílač. Posledně jmenovaná stavba je jasnou a zároveň diskutovanou dominantou města s výškou 216 metrů nad okolním terénem. Rychlovýtahem lze vyjet na vyhlídku ve výšce 93 metrů. Dohlednost přesahuje za jasného počasí i 100 kilometrů. Naproti tomu Petřínská rozhledna na druhém břehu Vltavy nabízí rovněž impozantní výhled z výšky 55 metrů a byla vystavěna již v roce 1891.

Článek přečten: 3723x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).