Poznávejte krásy podzimního Maroka

Poznávejte krásy podzimního Maroka 5.10.

Letní období není kvůli horkému klimatu na severu Afriky zrovna ideální pro dobrodružné poznávání místních států, a proto se můžeme vydat do zemí Maghrebu například nyní, na podzim. Dnes zavítáme do Maroka a poznáme jeho přírodní i historické hodnoty.

O Maroku

Maroko je stát (konstituční monarchie) na samém severozápadě Afriky. Jeho sousedy jsou na východě Alžírsko, na jihu Západní Sahara (je-li toto sporné území považováno za součást Maroka, pak Maroko sousedí na jihu s Mauritánií) a na severu dvě malé španělské exklávy Ceuta a Melilla. Hlavním městem je Rabat (1,7 mil. obyvatel) a celá země má necelých 33 milionů obyvatel.

Rabat - Mausoleum

Marocká krajina je nejvíce ovlivněna třemi prvky, pohořím Atlas, Saharou a atlantským pobřežím. Atlas prochází zemí od jihozápadu (Antiatlas s vrcholy přes 2 500 m n. m.) přes jeho největší část – Vysoký Atlas dosahující výšek přes 4 000 m n. m., až k severu (pohoří Rif s vrcholy přes 2 000 m n. m.) a severozápadu země (Střední Atlas s vrcholy přes 3 000 m n. m.), kde strmě padá do Středozemního moře a pokračuje po pobřeží do Alžírska.

Historie osídlení Maroka sahá až do starověku. V jeskyních Vysokého Atlasu byly objeveny skalní kresby z mladší doby kamenné. Od roku 640 si začali západní Afriku podrobovat islámští Arabové původem z dnešní Saúdské Arábie. Evropský vliv v území výrazně zesílil v 16. a 17. století. Sultáni si své mocenské postavení snažili posílit podepisováním obsáhlých smluv s Francií. Jejich postavení však definitivně potvrdila až britsko-francouzská smlouva z roku 1904. Na podzim roku 1975 byla mezi Marokem, Mauretánií a Španělskem uzavřena dohoda o rozdělení bývalé španělské kolonie Západní Sahary.

Velmi krátce se nyní podívejme na podzimní počasí v Maroku. Teploty na pobřeží pozvolna klesají od 30°C v září k 20°C v listopadu. Ve vnitrozemí může být ještě tepleji, pozor ovšem na výkyvy v teplotě mezi dnem a nocí a nízké teploty v horách. Srážek pozvolna přibývá od září do listopadu. V zimě potom v Maroku prší nejvíce, ve vysokých polohách četně sněží.

Co si nenechat v Maroku na podzim ujít

Díky příjemnějšímu počasí a daleko menším davům turistů na každém kroku máte možnost v Maroku prozkoumávat uličky starých medín ve městech, poznávat okolní přírodu i třeba staré kasby. Můžete si také užít čas na poušti, vydat se na velbloudech nebo zažít noc pod hvězdami.

Maroko, ksar Aït Benhaddou

Na podzim je možné věnovat se trekingu v horách. Chodit můžete v některém ze zmíněných Atlasů (Střední, Vysoký či Antatlas), můžete dokonce vylézt na Džabal Tubkal, který se vypíná do výše 4 167 m n. m. a je nejvyšší horou severní Afriky. Od října je v Maroku nejvhodnější doba na surfování. Pobřeží Atlantiku patří mezi nejlepší surfařská místa na světě, a právě v tomto období se můžete spolehnout na ideální vlny, které Vám pomohou si surfing patřičně užít.

Chcete poznat podzimní Maroko??Vyhledat dovolenou

Jebel Toubkal, nejvyšší hora Maroka

Pokud máte radši památky a urbanistické hodnoty, Vaše první cesta by určitě měla vést do Marrakéše. Přes den Vám bude město připadat trochu fádní, ale jen do chvíle, kdy se začne stmívat a slunce začne zapadat nad staletými střechami. Najednou je hlavní náměstí plné stánků s jídlem a dalšími vynikajícími delikatesami. Kolem nich v kroužcích bubnuje spousta muzikantů a řádí pouliční umělci. Náměstí připomíná jeden velký cirkus a připadáte si jako v jiném století. V předpouštní oblasti potom doporučujeme navštívit například sídlo Kasbah de Ait Ben Haddou, které představuje typickou předsaharskou pevnost.

Článek přečten: 2882x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).