Oči hokejového světa se upírají k Minsku

Oči hokejového světa se upírají k Minsku 8.5.

Poslední přípravné zápasy hokejových reprezentací jsou odehrány, oficiální nominace pro mistrovství světa představeny. Druhý vrcholný turnaj hokejové sezóny se odehraje v Minsku. Hlavní město Běloruska ale nepřekvapí pouze hokejem. Pojďte s námi po jeho historických i novodobých stopách.

Okénko do geografie

Hlavní město Běloruska leží v centrální části země na okraji Minské vrchoviny v nadmořské výšce 280 m n. m. Žije zde kolem 1,9 milionu obyvatel, z toho 79 % Bělorusů a 16 % Rusů. Městem protékají řeky Svislač a Njamiha, z nichž Svislač je významnější. Podnebí je v regionu ještě stále na přechodu vlhčího oceánského a suššího kontinentálního, blíže má ke kontinentálnímu, ale srážky průměrně přesahují 600 mm ročně, takže je jich dostatek. V zimě je průměrně -6°C a v létě +19°C. Typické jsou kontinentální teplotní výkyvy.

Zrod a historický vývoj města

Minks

Vůbec první zmínka o Minsku pochází z roku 1067. V roce 1326 se Minsk stal součástí Velkovévodství litevského a roku 1499 získal městská práva. Od roku 1569 byl hlavním městem Minského vojvodství v Polsko-Litevské unii. Na začátku 18. století jej zničili Švédové. Jako důsledek druhého dělení Polska byl Minsk roku 1793 přirazen na stranu Ruska, které mělo následně v oblasti politickou nadvládu dlouhá desetiletí.

Během 2. Světové války okupovali město Němci, a Minsk tak byl významně poškozen. Totalitní éra přinesla do města budování typických obřích budov. V roce 1991 proběhly ve městě masové demonstrace za svobodu politických názorů a byl dokonán pád Sovětského svazu a vznik Sdružení nezávislých států.

Historické památky a turistická lákadla

Z místních památek stojí za pozornost především několik nádherných svatostánků, jmenujme barokní ortodoxní katedrálu sv. Ducha, římskokatolickou katedrálu Panny Marie, anebo kostel sv. Máří Magdaleny (stavba s několika kupolemi v typicky ruském stylu). V centru se také nachází Národní muzeum s expozicí dějin Běloruska a dům, kde kdysi žil Lee Harvey Oswald, podezřelý z vraždy J. F. Kennedyho. Ještě doporučujeme navštívit chrám svatého Alexandra Něvského a chrám sv. Simeona a sv. Heleny.

Minsk rovněž nabízí několik velmi dobře vybavených sportovišť, například ledovou bruslařskou plochu či lyžařské areály situované za městem v Silichy a Lagoisku (což je na rovinaté poměry Běloruska slušný počin). O zimních stadionech bude ještě řeč, dále se nachází v Minsku větší množství fotbalových hřišť, krytých sportovních hal, atletických oválů, plaveckých areálů apod. Moderní zábavní centra dorazila i sem a ve městě je k trávení volného času zřízena spousta atrakcí.

MS v hokeji poprvé v Bělorusku, arény, služby, zázemí

Minks - dějiště hokejového MS 2014

Hlavní světová hokejová pozornost se bude následující měsíc upínat právě k hlavnímu městu Běloruska. Vůbec poprvé v historii se zde odehraje MS v ledním hokeji. Organizátoři neponechali nic náhodě a přichystali velkolepý program s moderním zázemím během šampionátu. Turnaj se odehraje klasicky ve dvou arénách, kdy jedna je opět klasicky ta dominantnější, větší a s finálovým programem. Letos jí je Minsk-Arеnа s úctyhodnou kapacitou 15 086 diváků. Byla otevřena roku 2010, její výstavba stála 350 milionů amerických dolarů a svá střetnutí zde hraje v rámci soutěže KHL HC Dinamo Minsk. Menší halou je Čižovka-Arena s kapacitou 9 614 diváků. Ta byla otevřena teprve na konci minulého roku jako absolutní aktuální novostavba.

Během turnaje, který čítá 16 účastníků a 64 zápasů, budou pro vlajkonoše přichystány fanouškovské tábory s kompletním zázemím obrazovek a občerstvení. Maskotem šampionátu bude zubr, kterého vybrali běloruští organizátoři ze čtyřiceti variant. Zubr je jedním ze symbolů Běloruska. Na základě internetového hlasování obyvatel Běloruska, které se uskutečnilo v dubnu 2013, ponese zubří maskot jméno Volat. Vstupenky na zápasy českého národního týmu jsou online stále k dispozici!

Článek přečten: 2863x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.


VIP přeprava osob
Prémiový vozový park, flexibilita, maximální soukromí a profesionalita.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).