Nejvyužívanější formy dopravy na dovolenou

Nejvyužívanější formy dopravy na dovolenou 12.10.

Pojďme si dnes popovídat o výhodách a nevýhodách dopravních prostředků, kterými realizujeme naše cesty za sluncem a odpočinkem. Každá forma dopravy má svá specifika, která jsou velmi význačná a mohou ovlivnit úroveň dovolené a finanční náklady.

Letecká doprava

Letecká doprava

Letecká doprava je jednoznačně nejrychlejší a nejefektivnější dopravou na větší vzdálenosti. Zároveň je v rámci zmíněné rychlosti a možné cestovní vzdálenosti výrazně nejlevnější (alternativou je pouze loď, ta bývá dražší a plavba trvá mnohonásobně déle). Letecká doprava nabízí docela dobrý servis s občerstvením a příjemným zázemím letadel i letišť.

Nevýhody letecké dopravy jsou pro jednotlivé cestovatele velmi individuální. Nejprve není úplně ideální a jednoduché se dostat se zavazadly na dané letiště s odletem našeho spoje. Většinou „obtěžujeme“ příbuzné nebo přátele, aby nás na letiště odvezli a my nemuseli nechávat auto za drahé poplatky v areálu letiště. Další možnou nevýhodou zejména na velkých letištích jsou velké návaly cestujících. Občas nám cestu znepříjemní zpoždění spojů.

Automobilová doprava

Automobilová doprava

U individuální dopravy autem není třeba dlouze hovořit o hlavní výhodě. Je to největší možná mobilita, dostaneme se, kam chceme. Veškeré památky, cíle, letoviska máme doslova u brady. Nejsme dále limitováni počtem zavazadel a jejich váhou, jak tomu bývá na letišti. Jsme limitováni pouze velikostí vozidla. Pokud cestujeme ve 4 osobách a vlastníme dieselový vůz, mohou nás potěšit i dobré cestovní náklady.

Nevýhodou číslo jedna pro vlastní dopravu autem je neustále sílící doprava na všech silničních a dálničních tepnách v celé Evropě. Tvorba kolon je občas opravdu intenzivní a rozhodně celou situaci nezlehčí četná dopravní omezení v letním půlroce. Nepříjemnou zkušeností je rovněž případné řešení dopravní nehody.

Autobusová doprava

Autobusová doprava

Doprava poskytovaná cestovní kanceláří autobusem má nespornou výhodu v tom, že odjezd je obvykle naplánován blízko Vašeho místa pobytu. Dále je příjemné, že se prostě přes noc na cestách prospíte v autobuse a ráno se již nacházíte v destinaci (to platí, pokud cestujete k moři v rozmezí 700 – 1100 km).

Nevýhody autobusové dopravy nejsou nijak závratné. Opět je tu riziko čekání v dlouhých kolonách. Pohodlí v autobusech nepatří mezi to největší a jste trošku víc odkázáni na cestovní režim řidičů. Pokud však o neplánovanou zastávku poprosíte, nebude problém.

Vlaková doprava

Vlaková doprava

Železnice je zajímavá cestovní alternativa pro opravdové dobrodruhy. Výhodou vlakových souprav je jejich pohodlí, komfort, možnost volného pohybu, restaurační či lůžkové a lehátkové vozy. Na dálkové spoje jezdí po většině zemí Evropy velmi moderní vozy vyšší kvality.

Vlaková doprava na dovolenou má bohužel významné nevýhody. Tou největší je patrně vysoká cena těchto spojů. Mezinárodní jízdenky jsou poměrně drahé. Dalším problémem je cestovní doba. Záleží samozřejmě, kam přesně se vlakem vydáváme, ale obvykle jsou cestovní doby o něco delší než autobusem (s výjimkou využití vysokorychlostních spojů – Francie, Belgie, Německo, Španělsko, Itálie).

Alternativní doprava

Lodní doprava

Ještě krátce k dalším netradičním formám cestování na dovolenou. Nejprve k lodím. Cestování po moři, případně velkých řekách je opravdový zážitek a dobrodružství. Významně nás ale nepotěší cena za tuto formu dopravy a cestovní doba. Tyto aspekty však nejsou pro cestovatele na lodích určitě ty hlavní.

Na dovolenou se také můžeme vydat na kolech. Opět se jedná o pěkný zážitek a výborný sportovní výkon pro naše tělo. Program dovolené si můžeme uzpůsobit podle svých představ a potřeb. Nevýhodou této formy cestování je náročný a pomalý postup na delší vzdálenosti a jsme výrazně limitování aktuálním počasím.

Článek přečten: 2881x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).