Měny v Evropě: pozor na sporná a problematická území

Měny v Evropě: pozor na sporná a problematická území 6.4.

Na relativně malém evropském kontinentu se rozprostírá velká spousta států, ve kterých se platí obdobně velkým množstvím různých měn. Drobné geografické i socioekonomické změny, nebo jejich dílčí vývoj, vyprodukovaly několik drobných úprav platidel, o kterých je vhodné před cestami vědět. Přinášíme Vám nepříliš známé informace o evropských měnách, statistické zajímavosti, a samozřejmě i avizované problematické odlišnosti.

Aktuální systém měn na starém kontinentě

Není zcela jednoduché spočítat všechny aktivní měny či jejich oblastní formy v Evropě, ale v aktuální době je jich pravděpodobně 39, čili obecně kolem čtyřicítky měn. Určitá redukce počtu měn v Evropě probíhá průběžně zaváděním eura v jednotlivých zemích, a to od 1. ledna roku 2002.

Evropská unie

Eurem platí v dnešní době již 18 států EU. Do eurozóny (devizová platnost) vstoupilo nejprve v roce 1999 celkem 11 zemí (Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko), postupně se přidaly Řecko, Slovinsko, Kypr, Malta, Slovensko, Estonsko a Lotyšsko. Pobaltské země přistoupily do eurozóny nejpozději, Estonsko v roce 2011, Lotyšsko až v letošním roce. Naopak celkem 10 zemí Evropské unie si ponechalo svoji národní měnu a jejich vstup do eurozóny se teprve očekává.

Kromě výše zmíněných členských států eurozóny používají euro i další země a území, aniž by byly členy eurozóny. Některé z těchto zemí mají o používání eura uzavřeny dohody s Evropskou unií, jiné zavedly euro jednostranně bez dohody s EU. Mezi státy s dohodou o užívání eura patří Monako, San Marino, Vatikán a Andorra. Ve vlastní režii bez jakékoliv dohody s EU euro zavedly Černá Hora a Kosovo.

Kde si dát pozor na drobné výjimky

Faerské ostrovy jako dánské autonomní souostroví používají kromě dánské koruny i vlastní faerskou korunu. Faerská koruna je jakousi obdobou koruny dánské. V Itálii se musíme připravit na oblast Campione d'Italia, kde je zákonným platidlem švýcarský frank. Pozor na dovolenou na Kypru. Na ostrově se nachází Kyperská republika (euro) a Severokyperská turecká republika (turecká lira).

Setkat s problémy se můžete i v Podněstersku. Jedná se o separatistické území v Moldavsku, které není nikým celosvětově uznáno, ani jeho měna není uznávaná a nemá vlastní klíčový ISO kód. Jersey, Guernsey a Man jsou britská závislá území, která používají kromě libry i vlastní bankovky a mince libry, které jsou platné jen na jejich území. Turisty hojně navštěvovaný Gibraltar je zámořské území Spojeného království a má vlastní měnu, která je vázána na britskou libru.

Článek přečten: 3121x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).