Smím na dovolenou k moři během nemocenské dovolené?

Smím na dovolenou k moři během nemocenské dovolené? 2.6.

Ožehavé téma nemocenských dovolených, malých intervalů vycházek, nepříjemných kontrol ze sociálních úřadů nebo od zaměstnavatele, a hlavně možnosti vycestování k moři během období s neschopenkou, to je obsah dnešního článku.

Vznik stavu nemocenské, vycházky, kontroly, ukončení

Nejprve malinko nahlédneme do legislativy. Jedinec začíná být v pracovní neschopnosti ve dni, v němž pracovní neschopnost ošetřující lékař zjistil, a to bez ohledu na to, zda jste již v ten den pracoval, nebo zda jste již svoji pracovní směnu odpracoval. Ošetřující lékař může uznat, že Vaše pracovní neschopnost vznikla dříve. Pokud onemocníte a máte vystavenou od ošetřujícího lékaře neschopenku, máte povinnost zdržovat se ve stanoveném místě pobytu a dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek.

Kontrola zaměstnavatele v léčebném režimu

Nemocenská dovolená samozřejmě souvisí se systémem kontrol příslušných úřadů nebo od zaměstnavatele, zda doma opravdu podstupujete proces léčby. Prvních patnáct kalendářních dnů kontroluje Váš léčebný režim zaměstnavatel, následně příslušný orgán nemocenského pojištění, a to dle místa Vašeho trvalého bydliště. Nikde není přesně vymezeno, v kolik hodin ráno již může kontrola probíhat, to samé večer, v kolik hodin nejpozději. Ošetřující lékař rozhodne o ukončení Vaší pracovní neschopnosti, jestliže svým vyšetřením zjistí, že Váš zdravotní stav umožňuje vykonávat dosavadní činnost.

 

 

 

Jak tedy s dovolenou u moře během nemocenské?

Dovolená u moře

Jestliže chcete během nemocenské změnit místo svého pobytu, tj. ve Vašem případě odjet na zahraniční dovolenou, může Vám tuto změnu povolit Váš ošetřující lékař, ale jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění (Okresní správy sociálního zabezpečení). Tento souhlas je ze zákona třeba jen v případě změny místa pobytu z důvodu pobytu v cizině a žádá o něj pojištěnec. Pokud by se jednalo o změnu místa pobytu v rámci ČR, stačil by pouze předchozí souhlas ošetřujícího lékaře. Takže pozor na tento zásadní rozdíl, pokud překračujete hranice státu.

Samozřejmě musíme počítat i s variantou, že souhlas nedostaneme. Pokud takový souhlas nezískáte, existují dvě možnosti, jak postupovat. Můžete vyčkat s uskutečněním dovolené až po skončení dočasné pracovní neschopnosti a pokračovat v léčení, nebo je možné pracovní neschopnost ukončit (nikoli přerušit). Po návratu z dovolené Váš lékař opět posoudí Váš zdravotní stav a může Vás opět uznat práce neschopným. Záleží tedy z velké části na dobré vůli Vašeho lékaře a na Vašem skutečném zdravotním stavu před začátkem pobytu u moře. Doporučujeme se poradit o celkovém postupu s rodinou, přáteli, lékařem a klidně i zkušeným právníkem.

Relaxační dovolená u moře?Vyhledat dovolenou

Článek přečten: 49462x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).