Chcete čerpat dovolenou, ale zaměstnavatel je proti?

Chcete čerpat dovolenou, ale zaměstnavatel je proti? 23.9.

Pravidla čerpání dovolené

Současná pravidla platí podle novelizovaného Zákoníku práce od 1. ledna 2012, konkrétně se jedná o §217 a §218. Až na výjimky určuje termín dovolené zaměstnavatel, nově také nezáleží na délce dovolené. Dovolená již nemůže propadnout, lze ji však krátit v případě dlouhodobé nemoci či neomluvené absence.

Čerpání dovolené

Nová pravidla pro čerpání dovolené platí bez ohledu na její délku. Plán čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, přičemž je povinen alespoň jeden úsek dovolené ponechat v délce dvou týdnů, není-li se zaměstnancem dohodnuto jinak.

Nástup na dovolenou musí zaměstnavatel oznámit písemně nejméně 14 dní předem, za písemné oznámení se považuje i email či interní firemní systém. Zaměstnanec by tedy měl zařizovat dovolenou vždy až po písemném potvrzení termínu zaměstnavatelem!

Převádění dovolené

Převádění dovolené

Nově zákon říká, že by dovolená měly být vyčerpána v roce, ve kterém vznikla. Pokud nelze z důvodů nemoci, rodičovské a mateřské dovolené, překážky v práci či z provozních důvodů vyčerpat dovolenou včas, může být převedena na další rok. V takovém případě je zaměstnavatel povinen vyhlásit plán čerpání převedené dovolené nejpozději do 30. 6. následujícího roku a dovolená musí být vyčerpána do konce tohoto roku.

Pokud zaměstnavatel do 30. 6. nevyhlásí termín čerpání převáděné dovolené, může termín určit zaměstnanec a musí jej písemně oznámit nejméně 14 dní předem. V případě, že zaměstnavatel neumožní čerpání převedené dovolené v roce po jejím vzniku, může být pokutován ve správním řízení.

Proplácení dovolených a vracení z dovolené

Zaměstnavatel může zaměstnanci nařídit předčasné ukončení dovolené či již schválenou dovolenou zrušit, pokud však zaměstnanci vzniknou náklady, je povinen je plně uhradit. Jedná se například o storno zájezdu před odjezdem či předčasný návrat z místa dovolené.

Dovolenou nad zákonem stanovené minimum již nelze proplácet, jedinou výjimkou je ukončení pracovního poměru, kdy je zaměstnavatel povinen proplatit nevyčerpanou dovolenou.

Dovolená, nemocenská, mateřská a rodičovská

Pokud je zaměstnanec na nemocenské, případně na mateřské či rodičovské dovolené a nemůže řádně čerpat dovolenou, převádí se dovolená na další rok i v případě, že se nejedná o dovolenou z předchozího roku. Žádosti o vyčerpání takové dovolené bezprostředně po ukončení mateřské či rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen vyhovět.

Článek přečten: 3786x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).