Cestujeme se psy, od legislativy po praktické rady

Cestujeme se psy, od legislativy po praktické rady 14.4.

Chystáte prožít dovolenou se svým psím miláčkem? Přinášíme komplexní informace o předpisech, přepravních zvyklostech i vhodných tipech, jak snížit riziko nepříjemné situace na minimum. Specifické legislativní podmínky i odlišnosti v druzích dopravy nutně zasluhují pozornost zodpovědného majitele psa na cestách.

Legislativa v rámci EU a mimo ni

V rámci Evropské unie musí být pes označen mikročipem. Označení provádí soukromý veterinární lékař. Označení zvířat tetováním je uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. Do Chorvatska je ale přípustné pouze označení mikročipem. Pes musí být označen ještě před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu. Pes musí být rovněž vybaven pasem zvířete v zájmovém chovu. Pas je jednotný doklad platný ve všech členských státech EU.

Cestování se psy

Absolutní nezbytností je očkování proti vzteklině, a to od 3 měsíců stáří. Očkování provádí veterinární lékař a musí být v souladu s mezinárodními normami. Některé země EU vyžadují ještě další specifické prvky při cestování se psem. Ošetření proti echinokokóze striktně požadují Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko a v pase musí být přesně zaznamenány všechny infromace o ošetření (datum a hodina ošetření, název přípravku, výrobce a podaná dávka). Itálie, Kypr, Polsko, Francie, Španělsko, Švédsko, Lucembursko, Velká Británie, Irsko a Malta zakazují vstup psů i jiných zvířat na své území mladších tří měsíců.

Pokud se vydáváte na dovolenou mimo země Evropské unie, musíte se informovat pro každou konkrétní zemi o jejich podmínkách pro vstup psů. Online odkazy na podmínky zemí, do kterých se nejvíce cestuje, poskytuje například Státní veterinární správa na následující adrese.

Psi a jednotlivé druhy dopravy

V první řadě je nutné zdůraznit, že nejlepším způsobem vyřešení problému s přepravou psů i jiných zvířat je nechat je doma. Pokusit se zajistit náhradní péči. Stresová situace pro psy je během přepravy enormní. Pokud nemáte na výběr, přinášíme Vám pár rad a triků podle druhu dopravy.

Cestování autem

Při cestě autem dodržujte přestávky po dvou, maximálně třech hodinách jízdy. Je nutné, aby se mohl Váš mazlíček proběhnout, vykonat potřebu, uklidnit a napít se. Nejlepším místem pro psa je v autě vystlaný kufr oddělený mříží. Při případném nárazu jsou nežádoucí následky pro zvíře nejmenší. Na zadním sedadle by měl být vybaven bezpečnostními popruhy. Nikdy by neměl být uvázán na vodítku. Pokuste se nepřepravovat zejména většího psa na dovolenou autobusem. Zavazadlový prostor je stísněný a omezený, do prostoru pro cestující s ním vpuštěni nebudete.

Cestování po železnici

Psí miláček v kleci

Většina železnic nikterak neomezuje své psí pasažéry, vyžadují pouze jízdenku, a to zpravidla v nižší cenové hladině než pro dvounohého spolucestujícího. Nesmíme zapomenout na potřeby našeho psa. Hlavně na dostatek vody, kterou bereme sebou i s miskou nebo napáječkou, kterou lze zakoupit v obchodě. Potřebujeme rovněž sáčky, které použijeme v případě „nehody“, a ubrousky na udržení čistoty ve vagoně.

Cestování letadlem

Při cestování letadlem se řiďte následujícími pokyny. Zaprvé co nejdříve informujte leteckou společnost, že budete převážet i pejska. Nastudujte si řády a pokyny dané společnosti, na letišti nemusí být personál zrovna dvakrát ochotný Vám vše vysvětlit. Za malého psa budete ve většině případů platit jako za příruční zavazadlo a můžete jej mít u sebe na palubě. Velký pes bude muset jít do zavazadlového prostoru letadla a to není vůbec ideální varianta. Jednak kvůli zacházení se zavazadly letištním personálem, jednak kvůli vnitřní teplotě v zavazadlovém prostoru. Pokuste se létat se psem mimo úmorná vedra i mimo zimní mrazy.

Cestování lodí

Na lodích platí podmínky dané společnosti. Proto se informujte předem, jak firma nahlíží na přepravu psů a pokud jsou čtyřnozí přátelé na lodi vítáni, je to v celku dobrý způsob dopravy pro jejich psychiku. Na větších lodích jsou dobré podmínky pro venčení, stačí si k sobě vzít dostatek uklízecích nástrojů.

Na všech cestách se ale zřejmě neobejdete bez tišících medikamentů, o kterých se předem poraďte se svým veterinářem.

Článek přečten: 5085x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).