Cestujeme do Spojených států, povinnosti, úskalí a turistické tipy

Cestujeme do Spojených států, povinnosti, úskalí a turistické tipy 27.4.

Vysněným životním cílem pro velké procento Evropanů je vycestovat přes oceán do Spojených států amerických. Co vyžaduje americká strana před cestou? Co Vás za velkou louží čeká, kam se rozhodně stojí za to podívat?

Před odletem

Při vstupu do každého státu světa, zejména mimo EU, musíme splňovat kritéria a podmínky místních autorit. Podmínky určuje zastupitelský úřad daného státu, a je proto velmi vhodné informovat se u něj předem, jaké požadavky ukládá, a zda se případně v poslední době neměnily. Ministerstvo zahraničí tento postup důrazně doporučuje.

ESTA

Pokud cestujeme do USA na dobu kratší jak 90 dní (tedy zejména na turistický podnik či obchodní cestu), nepotřebujeme vízum. Je však nezbytně nutné mít cestovní pas ČR se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji (tzv. ePas, v ČR vydáván od 1. 9. 2006). Každý cestující včetně dětí musí mít svůj vlastní cestovní doklad. Mimo to je třeba provést registraci v rámci programu ESTA (Electronic System for Travel Authorization), a to na dotyčném webovém portále, který snadno nalezneme zadáním zkratky do vyhledávače. V případě cestování na dobu delší 90 dnů, musíme sjednat přistěhovalecké nebo nepřistěhovalecké vízum, a to na ambasádě nebo konzulátu.

Není povinné sjednávat pojištění, důrazně se ale doporučuje. V případě nehody a dalších nežádoucích situací souvisejících s ošetřením po nás může být požadována vysoká částka za nemocniční služby. Pojištění lze sjednat u českých pojišťoven. Některé studentské pobyty pojištění vyžadují, je nutné se předem informovat. Vhodnými společníky na cesty po Americe jsou kreditní karty. Lze s nimi totiž kromě klasického placení rezervovat hotely, vypůjčit auta či sportovní vybavení.

Doporučuje se pořídit si kopie cestovních dokladů. Při ztrátě originálů na území USA neprodleně informovat policii a sepsaný protokol uschovat. Náhradní cestovní doklad vystavuje velvyslanectví ČR a všechny konzuláty ČR na území USA. Je vhodné mít s sebou náhradní fotografie a seznam kontaktů na konzuláty. Několik věcí tak můžete usnadnit, urychlit.

Poznávací zájezdy do USA?Vyhledat zájezdy

Méně známá turistická lákadla Spojených států

Grand Canyon

Sochu Svobody, Manhattan, Grand Canyon a Hollywood zná každý. Jsou však místa, která jsou navštěvovaná podstatně méně, a přesto mají kouzlo, světový unikát, a dokonce nabízí i adrenalin. Na východním pobřeží si projeďte železniční Severovýchodní koridor. Nejrušnější americká vlaková plně elektrifikovaná trať spojující Washington D.C. a Boston přepraví ročně 10 milionů cestujících (třetina výkonů celé společnosti Amtrak). Jezdí zde i jediný severoamerický rychlovlak Acela Express vyráběný společnostmi Bombardier a Alstom (na nejrychlejším úseku trati dosahuje rychlosti 241 km/h). Z okna soupravy uvidíte v kostce celou megalopoli východního pobřeží vč. New Yorku.

Pokud se Vám podaří vydat se do USA v pozdním jaru nebo časném létě, zkuste podlehnout zajímavé atrakci amerického středozápadu. Řeč je o stále populárnějším stormchasingu, tedy o lovu bouří. V tzv. tornádové aleji vznikají ve zmíněném ročním období nejnebezpečnější bouřky klasického typu na naší planetě. Říká se jim supercely a doprovází je ničivá tornáda. Místní cestovní agentury se specializují na pokusy vyjet s turisty za takovou bouří a ukázat jim jejich ničivou sílu. Málo výjezdů skončí setkáním s tornádem, ale vidět klasickou silnou americkou supercelu už jistojistě stojí za to.

Yellowstonský Národní Park

Naprosto fascinujícím dokladem geotermické a geologické aktivity obecně je Yellowstonský národní park. Pro Yellowstonský národní park jsou charakteristické četné fumaroly (vývěry horkých plynů) a bublající bahenní sopky. Latentní vulkanismus je příčinou vzniku unikátních teras a kaskád v oblasti při severním okraji národního parku. Celá obrovská sopečná kaldera v sobě ukrývá velmi nepotěšující příběh. Pod povrchem je podřimující magmatický krb, který je svým objemem globální hrozbou. Celý park by se mohl brzy (v geologickém čase) stát obří sopkou, která svým výbuchem paralyzuje celé Spojené státy a ovlivní celý svět.

Článek přečten: 2692x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).