Cestování do Chorvatska po vstupu do EU

Cestování do Chorvatska po vstupu do EU 13.7.

Od 1. července 2013 se Chorvatsko stalo plnohodnotným členem EU, nicméně řada předpisů a dohod stále není dořešena. Řada věcí se zjednodušuje, ale na plnohodnotnou integraci si zřejmě budeme muset ještě pár let počkat. Už v létě 2013 se však dočkáme prvních významných změn.

Do Chorvatska na občanku

Nově lze do Chorvatska legálně cestovat na občanský průkaz. Dříve byl sice ze strany chorvatských pohraničníků tento způsob tolerován, nicméně byl nelegální podle zákonů ČR. Nově lze cestovat legálně na občanský průkaz do celé bývalé Jugoslávie a do Albánie. Pozor na povinnost dětí vlastnit platný cestovní doklad!

Pohraniční kontroly budou nadále funkční, protože Chorvatsko není členem Schengenského prostoru. Nově lze například dovážet „alkohol pro osobní potřebu“, takže ten zřejmě již nebude příliš kontrolován. Stále však platí například zákaz držení sebemenšího množství drog, včetně marihuany.

Ceny a měna

V Chorvatsku nadále platí původní měna Kuna, zavedení Eura nebude ještě nejméně několik let možné. Mnoho lidí se také se vstupem do EU obává růstu cen. Ceny oproti roku 2012 nepochybně mírně vzrostly, jedná se však o běžný vliv inflace. Přes optimizmus EU samozřejmě v průběhu příštích let dojde vlivem vstupu do EU k postupnému zdražení řady věcí.

Nově je totiž v plné platnosti evropská legislativa, která klade řadu nových požadavků a zavádí řadu přísnějších (a bohužel i často nesmyslných) norem a pravidel, která se nepochybně promítnou do nákladů. Není se však třeba obávat žádného skokového zdražení v letní sezóně 2022.

Zdraví a pojištění

Česká republika měla již dříve s Chorvatskem bilaterální dohody přibližně na úrovni fungování zdravotního a sociálního pojištění v rámci EU. V Chorvatsku je plně platná česká kartička zdravotního pojištění, nicméně pro případ doplatků budete muset stejně požadovanou částku zaplatit a následně žádat proplacení přes českou zdravotní pojišťovnu.

Předpisy o pojištění platí nyní souběžně původní česko-chorvatské i nové dle předpisů EU. Staré dohody zůstávají nadále v platnosti, pokud nejsou v rozporu s novými předpisy EU.

Cestování do Chorvatska je jednoduché. Zkusíte to i vy?Vyhledat zájezdy

Článek přečten: 3307x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).