A co takhle dovolená pod stanem?

A co takhle dovolená pod stanem? 5.5.

Co takhle pojmout dovolenou jinak, než jste zvyklí? Žádná hotelová apartmá, do posledního detailu vybavené pokoje, honosná koupelna, servis až na pokoj a gurmánská stravovací penze. Místo toho krásná příroda, zpěv ptáků, blesky a hvězdy přímo nad hlavou.

Kdo nepodcení přípravu a vybavení, vyhrává

Rozhodně je dobré si na počátku plánování uvědomit, že dovolená pod stanem bude velká změna. Hovoříme teď k zájemcům, kteří se chystají pod stan poprvé. Zkušení matadoři samozřejmě mají své cenné zkušenosti, které jim žádné rady nenahradí. Dnes se nejprve zaměříme na výbavu, její možné variace a ceny. V první řadě si v hlavě promyslete dimenzi stanu, pro kolik bude osob, co vše by měl mít. Cenová hladina stanů například pro 4 osoby je obvykle od 2 tisíc za běžný základní model po 10 tisíc za luxusní expediční.

Dovolená pod stanem

Uvnitř stanu je nutné se zaměřit na pohodlné spaní, tedy karimatku a spacák. Volbu musíme přizpůsobit podmínkám, ve kterých chceme stanovat. U spacáků a karimatek nesázejte na levné produkty, v tomto segmentu výbavy cena slouží jako kritérium kvality a výjimky se stávají spíše ojediněle. Nejdůležitější funkcí spacáku je zajistit nocležníkovi teplotní pohodu, ani teplo ani zimu, a rovněž by měl odvádět efektivním způsobem pot a vlhkost. Ceny spacích pytlů s alespoň nějakým standardem kvality začínají lehce nad tisícem korun.

Vybavení lze i půjčit v půjčovně, bude to ovšem mírně složitější než půjčování např. lyží a firma může požadovat několikatisícové zálohy podle typu a kvality zboží. Stanovat bohužel nelze všude, kde se to člověku zlíbí, ale v zásadě jen na vyhrazených tábořištích nebo na soukromém pozemku po dohodě s jeho majitelem. Mělo by být výsadou každého z nás myslet co nejvíce moderně a ekologicky, a proto dané stanovy respektovat. Stanování na černo může zejména v přírodních rezervacích znamenat řadu nepříjemností doprovázených pokutou. Výše poplatků v kempech se různí hlavně podle jejich vybavení a turistické atraktivity. Ceny vykazují sezónní kolísání, během prázdnin jsou ceny nejvyšší.

Hledáte poznávací zájezd po Česku se spaním ve stanuVyhledat zájezdy

Ceny už nejsou lidové tak jako bývaly

Jednotlivé poplatky Vás v kempech čekají za osobu, stan, automobil, případně psa, elektrickou přípojku apod. Samozřejmě v součtu jsou ceny citelně nižší jak za klasickou ubytovací kapacitu typu apartmán, hotel. V konkrétních cenách se v naší zemi obvykle pohybujeme v relacích: pobyt dospělé osoby 40 – 80 korun, stan pro 4 osoby 60 – 100 korun, automobil 50 – 90 korun, elektrická přípojka 40 – 80 korun, sprcha 15 – 40 korun (dospělá osoba za noc zaplatí přibližně 180 korun i se sprchou a elektrickou přípojkou). V cizích zemích se informujte předem na portále daného kempu, cena (obvykle v eurech) bude o něco vyšší.

K výhodám a nevýhodám dovolené pod stanem

Nyní se pokusíme vyjmenovat a okomentovat základní výhody a nevýhody dovolené pod stanem.

Výhody

Dovolená pod stanem

Tou největší výhodou je rozhodně zásadní změna formy a charakteru Vaší dovolené. Ta proběhne ve více přírodním duchu, odproštěná od ruchu měst či přímo turistických center. Konečně opět můžete poznávat krásy krajiny, která sice je přetvořena člověkem, ale částečně připomíná kdysi volnou divočinu. Můžete se také odprostit od života online, což je čím dál větší civilizační problém moderního světa. Další velkou výhodou je ekonomická úspora. Rozpočet na dovolenou pod stanem bude jistě menší než na letecký pobyt někam do Řecka. Do třetice pozitivních výhod je možné, že svou trendy dovolenou sklidíte uznání a pozornost, neboť se dovolená pod stanem vrací velmi rychle do módy.

Nevýhody

Pokud se na dovolenou dobře připravíte, nevýhod může být opravdu málo. Zaprvé je menší nevýhodou složitější organizační předehra. Je potřeba dobře připravit všechny potřebné věci pro kempování. Zadruhé Vás čeká asi menší pohodlí jako v hotelech, ale nákupem kvalitních produktů na spaní tomuto problému hodně odlehčíte. Veškeré problémy budete během dovolené muset řešit sami, nebude k dispozici žádný Váš delegát, na kterého jste třeba byli zvyklí. Pokud nebudete kempovat individuálně a využijete služeb kempů, připravte se na ne vždy příjemné sdílení kempovacích prostor. Mladí kempaři si nemusí jet pod stan odpočinout, ale jejich priorita často bývá alkohol.

Článek přečten: 10870x

Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2024 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).