Zpětný pohled na Tour de France, část druhá

Zpětný pohled na Tour de France, část druhá 3.8.

Pokračujeme v krátkém seriálu o uplynulém ročníku Tour de France. V první části cestovatelské reportáže jsme se dostali z britského území až k Vogézám a dnes budeme pokračovat po jednom dni volna v Besançonu přes Alpy k dalšímu volnému dni v Carcassonne.

Významná města na dohled alpských velikánů

Francouzské Alpy

V průběhu dnešního příspěvku bude řeč směrována na hlavní turistická lákadla významných měst na trase závodu, jakými jsou Besançon, Bourg-en-Bresse, Saint-Étienne, Grenoble a Nîmes, a také na zajímavosti kolem průjezdu Alpami. Naprosto všechny etapy, o kterých bude řeč, vyhrál letos suverénní Ital Vincenzo Nibali.

Besançon je hlavní město regionu Franche-Comté a hlavní město departementu Doubs. Má 117 000 obyvatel. Město patří mezi devět měst regionu označených jako Cités patrimoine pro svou urbanistickou, architektonickou a kulturní hodnotu. Najdeme tu například památky kostel sv. Petra, Citadelle Vauban a palác Granvelle. Bourg-en-Bresse je město v regionu Rhône-Alpes a hlavní město departementu Ain. V roce 2009 zde žilo necelých 40 000 obyvatel. Významnou památkou je klášter Brou.

Saint-Étienne je město na středovýchodě země, 60 kilometrů jihozápadně od Lyonu. Saint-Étienne leží ve Francouzském středohoří a má 190 000 obyvatel. Velmi známý je místní fotbalový klub AS Saint-Étienne, který vyhrál desetkrát francouzskou ligu. Mezi nejvýznamnější památky patří Place Boivin, tzv. dům Františka I. s renesanční výzdobou. Dalšími památkami jsou románský kostel Grand Église z 15. až 19. století a farní kostel z 20. století povýšený na katedrálu Saint-Charles Borromée v roce 1970.

Grenoble

Grenoble leží na úpatí Alp na soutoku řek Drac a Isère. Je to známé univerzitní město a brána do Alp. Samotné je položeno v údolí, ale zároveň je obehnáno hradbou tří pohoří - Vercors, Belledone a Chartreuse. Největší atrakcí města je lanovka z nábřežní stanice Stéphane-Jay k pevnosti Fort de la Bastille. Ve městě se nachází i mnoho muzeí např.: Musée Stendhal a Musée L´ Ancien Éveché. Jižně od starého města leží Parc Paul-Mistral. Nîmes je město na jihu Francie, ležící v regionu Languedoc-Roussillon, v departementu Gard. O významu Nîmese za dob Říma vypovídají zachované památky, jako jsou Amfiteátr, castellum, aquadukt Pont du Gard severně od města, Maison Carrée (jeden z nejlépe zachovaných římských chrámů vůbec) a Augustova brána.

Letošní Alpy

Ve 13. etapě proběhl dojezd do lyžařského střediska Chamrousse ( 1 730 m n. m.). Středisko, vybudované v šedesátých letech, které díky výborným sněhovým podmínkám vhodným i pro jarní lyžování a výhodnému dopravnímu spojení zůstává velmi oblíbené. Zajímavější byla královská horská 14. etapa, kde se peloton vydal celkem na dvě stoupání první kategorie a jednu superprémii na nejvyšší bod letošní Tour Col d´Izoard (2 360 m n. m.). První stoupání první kategorie v této etapě zavedlo peloton na Col du Lautaret (2 058 m n. m.). Horské silniční sedlo v departmentu Hautes-Alpes představuje hranici mezi údolími Romanche a Guisane. Pramení zde významná řeka Dauphineských Alp Durance.

Col d´Izoard

Superprémie na Col d´Izoard byla opravdovým vrcholem horských prověrek pro letošní účastníky Staré dámy. Hovoříme o osmém nejvyšším vrcholu v historii Tour a v letošním ročníku byl do itineráře zařazen po čtyřiatřicáté, naposledy byl použit před třemi lety. Jde o poměrně stabilní kopec bez velkých výkyvů, právě v té pravidelnosti je však fyzický háček. Nejprudší je jedenáctý a dvanáctý kilometr, kdy se procenta přehoupnou až směrem k devíti procentům.

Poslední stoupání v etapě a celé alpské sekci bylo na Risoul (1 855 m n. m.). Obec v departementu Hautes-Alpes má jen 700 obyvatel. Nachází se mezi městy Briançon a Gap. Risoul je známý zejména díky svému lyžařskému areálu, který je napojen na partnerský areál v sousedním Vars. Historie areálu sahá do 70. let 20. století. Příště se přesuneme do Pyrenejí a závěru letošního ročníku Tour de France.

Související články

Článek přečten: 1446x

mp3stahuj.cz
Last minute zájezdy 2019, dovolená
Exotická dovolená na míru
Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Aktivní dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Exotická dovolená na míru

Již více než 20 let vytváříme nezapomenutelné cestovatelské zážitky.

Autentická dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2019 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).