Oči hokejového světa se upírají k Minsku

Oči hokejového světa se upírají k Minsku 8.5.

Poslední přípravné zápasy hokejových reprezentací jsou odehrány, oficiální nominace pro mistrovství světa představeny. Druhý vrcholný turnaj hokejové sezóny se odehraje v Minsku. Hlavní město Běloruska ale nepřekvapí pouze hokejem. Pojďte s námi po jeho historických i novodobých stopách.

Okénko do geografie

Hlavní město Běloruska leží v centrální části země na okraji Minské vrchoviny v nadmořské výšce 280 m n. m. Žije zde kolem 1,9 milionu obyvatel, z toho 79 % Bělorusů a 16 % Rusů. Městem protékají řeky Svislač a Njamiha, z nichž Svislač je významnější. Podnebí je v regionu ještě stále na přechodu vlhčího oceánského a suššího kontinentálního, blíže má ke kontinentálnímu, ale srážky průměrně přesahují 600 mm ročně, takže je jich dostatek. V zimě je průměrně -6°C a v létě +19°C. Typické jsou kontinentální teplotní výkyvy.

Zrod a historický vývoj města

Minks

Vůbec první zmínka o Minsku pochází z roku 1067. V roce 1326 se Minsk stal součástí Velkovévodství litevského a roku 1499 získal městská práva. Od roku 1569 byl hlavním městem Minského vojvodství v Polsko-Litevské unii. Na začátku 18. století jej zničili Švédové. Jako důsledek druhého dělení Polska byl Minsk roku 1793 přirazen na stranu Ruska, které mělo následně v oblasti politickou nadvládu dlouhá desetiletí.

Během 2. Světové války okupovali město Němci, a Minsk tak byl významně poškozen. Totalitní éra přinesla do města budování typických obřích budov. V roce 1991 proběhly ve městě masové demonstrace za svobodu politických názorů a byl dokonán pád Sovětského svazu a vznik Sdružení nezávislých států.

Historické památky a turistická lákadla

Z místních památek stojí za pozornost především několik nádherných svatostánků, jmenujme barokní ortodoxní katedrálu sv. Ducha, římskokatolickou katedrálu Panny Marie, anebo kostel sv. Máří Magdaleny (stavba s několika kupolemi v typicky ruském stylu). V centru se také nachází Národní muzeum s expozicí dějin Běloruska a dům, kde kdysi žil Lee Harvey Oswald, podezřelý z vraždy J. F. Kennedyho. Ještě doporučujeme navštívit chrám svatého Alexandra Něvského a chrám sv. Simeona a sv. Heleny.

Minsk rovněž nabízí několik velmi dobře vybavených sportovišť, například ledovou bruslařskou plochu či lyžařské areály situované za městem v Silichy a Lagoisku (což je na rovinaté poměry Běloruska slušný počin). O zimních stadionech bude ještě řeč, dále se nachází v Minsku větší množství fotbalových hřišť, krytých sportovních hal, atletických oválů, plaveckých areálů apod. Moderní zábavní centra dorazila i sem a ve městě je k trávení volného času zřízena spousta atrakcí.

MS v hokeji poprvé v Bělorusku, arény, služby, zázemí

Minks - dějiště hokejového MS 2014

Hlavní světová hokejová pozornost se bude následující měsíc upínat právě k hlavnímu městu Běloruska. Vůbec poprvé v historii se zde odehraje MS v ledním hokeji. Organizátoři neponechali nic náhodě a přichystali velkolepý program s moderním zázemím během šampionátu. Turnaj se odehraje klasicky ve dvou arénách, kdy jedna je opět klasicky ta dominantnější, větší a s finálovým programem. Letos jí je Minsk-Arеnа s úctyhodnou kapacitou 15 086 diváků. Byla otevřena roku 2010, její výstavba stála 350 milionů amerických dolarů a svá střetnutí zde hraje v rámci soutěže KHL HC Dinamo Minsk. Menší halou je Čižovka-Arena s kapacitou 9 614 diváků. Ta byla otevřena teprve na konci minulého roku jako absolutní aktuální novostavba.

Během turnaje, který čítá 16 účastníků a 64 zápasů, budou pro vlajkonoše přichystány fanouškovské tábory s kompletním zázemím obrazovek a občerstvení. Maskotem šampionátu bude zubr, kterého vybrali běloruští organizátoři ze čtyřiceti variant. Zubr je jedním ze symbolů Běloruska. Na základě internetového hlasování obyvatel Běloruska, které se uskutečnilo v dubnu 2013, ponese zubří maskot jméno Volat. Vstupenky na zápasy českého národního týmu jsou online stále k dispozici!

Článek přečten: 1806x

mp3stahuj.cz
Last minute zájezdy 2019, dovolená
Exotická dovolená na míru
Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Aktivní dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Exotická dovolená na míru

Již více než 20 let vytváříme nezapomenutelné cestovatelské zážitky.

Autentická dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2019 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).