Měny v Evropě: pozor na sporná a problematická území

Měny v Evropě: pozor na sporná a problematická území 6.4.

Na relativně malém evropském kontinentu se rozprostírá velká spousta států, ve kterých se platí obdobně velkým množstvím různých měn. Drobné geografické i socioekonomické změny, nebo jejich dílčí vývoj, vyprodukovaly několik drobných úprav platidel, o kterých je vhodné před cestami vědět. Přinášíme Vám nepříliš známé informace o evropských měnách, statistické zajímavosti, a samozřejmě i avizované problematické odlišnosti.

Aktuální systém měn na starém kontinentě

Není zcela jednoduché spočítat všechny aktivní měny či jejich oblastní formy v Evropě, ale v aktuální době je jich pravděpodobně 39, čili obecně kolem čtyřicítky měn. Určitá redukce počtu měn v Evropě probíhá průběžně zaváděním eura v jednotlivých zemích, a to od 1. ledna roku 2002.

Evropská unie

Eurem platí v dnešní době již 18 států EU. Do eurozóny (devizová platnost) vstoupilo nejprve v roce 1999 celkem 11 zemí (Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko), postupně se přidaly Řecko, Slovinsko, Kypr, Malta, Slovensko, Estonsko a Lotyšsko. Pobaltské země přistoupily do eurozóny nejpozději, Estonsko v roce 2011, Lotyšsko až v letošním roce. Naopak celkem 10 zemí Evropské unie si ponechalo svoji národní měnu a jejich vstup do eurozóny se teprve očekává.

Kromě výše zmíněných členských států eurozóny používají euro i další země a území, aniž by byly členy eurozóny. Některé z těchto zemí mají o používání eura uzavřeny dohody s Evropskou unií, jiné zavedly euro jednostranně bez dohody s EU. Mezi státy s dohodou o užívání eura patří Monako, San Marino, Vatikán a Andorra. Ve vlastní režii bez jakékoliv dohody s EU euro zavedly Černá Hora a Kosovo.

Kde si dát pozor na drobné výjimky

Faerské ostrovy jako dánské autonomní souostroví používají kromě dánské koruny i vlastní faerskou korunu. Faerská koruna je jakousi obdobou koruny dánské. V Itálii se musíme připravit na oblast Campione d'Italia, kde je zákonným platidlem švýcarský frank. Pozor na dovolenou na Kypru. Na ostrově se nachází Kyperská republika (euro) a Severokyperská turecká republika (turecká lira).

Setkat s problémy se můžete i v Podněstersku. Jedná se o separatistické území v Moldavsku, které není nikým celosvětově uznáno, ani jeho měna není uznávaná a nemá vlastní klíčový ISO kód. Jersey, Guernsey a Man jsou britská závislá území, která používají kromě libry i vlastní bankovky a mince libry, které jsou platné jen na jejich území. Turisty hojně navštěvovaný Gibraltar je zámořské území Spojeného království a má vlastní měnu, která je vázána na britskou libru.

Článek přečten: 1643x

mp3stahuj.cz
Last minute zájezdy 2019, dovolená
Exotická dovolená na míru
Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Aktivní dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Exotická dovolená na míru

Již více než 20 let vytváříme nezapomenutelné cestovatelské zážitky.

Autentická dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2019 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).