Česká mezinárodní letiště v kostce

Česká mezinárodní letiště v kostce 18.5.

Česká letiště, to není jenom výrazně největší pražská Ruzyně, nedávno přejmenovaná na Letiště Václava Havla Praha. Jsou to i další dílčí mezinárodní letiště Brno, Ostrava, Pardubice a Karlovy Vary, která nám umožňují pohodlně odlétnout na naši dovolenou či jen služební cestu po Evropě a blízkém destinačním okolí.

Letiště Václava Havla je dominantní

Pražské letiště je výrazně největší, nejvytíženější a odbaví nejvíce cestujících. Nachází se na severozápadním okraji Prahy, v městské části Praha 6, katastrální území Ruzyně. Letiště je určeno pro mezinárodní i vnitrostátní, pravidelný i nepravidelný letecký provoz. Letadla zde poprvé přistávala a odlétala 5. dubna 1937. V areálu se nachází tři vzletové a přistávací dráhy, v provozu jsou již pouze dvě. Obavovací terminály jsou celkem čtyři, T1 až T4. Po dobu platnosti zimního letového řádu 2013/2014 působilo na Letišti Václava Havla Praha celkem 52 leteckých společností. Cestujícím byla k dispozici pravidelná spojení do 90 destinací ve 38 zemích světa. Letiště Václava Havla odbavilo v roce 2013 necelých 11 milionů cestujících, což představovalo meziroční vzrůst o 1,5 %.

Moravu obsluhují Tuřany a Mošnov

Mezinárodní letiště

Brněnské letiště stojí v městské části Tuřany. Je to už lokalita spíše za městem (7,5 kilometru jihovýchodně od centra) na samotném okraji slavkovského historického bojiště. Letiště odbavuje nebo přijímá vnitrostání i mezinárodní, pravidelné i nepravidelné lety. Bylo otevřeno roku 1954. Betonová přistávací a vzletová dráha je pouze jedna, paralelně s ní vede ještě kratší travnatá. V roce 2006 byl zprovozněn moderní vyspělý odbavovací terminál, leteckému cestování z Tuřan se tak výrazně zvýšila úroveň. Z Brna lze využít přes deset pravidelných linek přibližně sedmi společností, mnohem častější jsou zejména letní charterové lety do turistických destinací (obvykle je jich více jak 30). Letiště odbavilo v roce 2013 přibližně 0,46 milionu cestujících a zaznamelo mírný meziroční pokles.

Sekundární moravské (moravskoslezské) letiště najdeme u Studénky, 7 kilometrů od okraje Ostravy. Letiště Leoše Janáčka Ostrava je nový název, do roku 2006 vystupovalo pod jménem Letiště Ostrava – Mošnov. Letiště odbavuje nebo přijímá vnitrostání i mezinárodní, pravidelné i nepravidelné lety. Bylo otevřeno roku 1959. Betonová přistávací a vzletová dráha je pouze jedna. Také v Mošnově byla v roce 2006 vybudována nová moderní odbavovací hala za 320 milionů korun. Z Ostravy je pravidelně provozováno pouze čtyři až pět linek, letiště opět podobně jako u Tuřan využívají letecké společnosti spíše k charterovým letům na dovolené. Letiště odbavilo v roce 2013 přibližně 0,26 milionu cestujících, a vykázalo tak bohužel dokonce desetinový meziroční pokles.

Menší klidná letiště v zemi - Vaše výhoda

Letiště Pardubice

Například ve východních Čechách je možné využít Letiště Pardubice, které je sice označované jako regionální, je ovšem i veřejným mezinárodním letištěm se smíšeným civilním a vojenským provozem. Nachází se pouhé 4 kilometry od centra Pardubic. Pro civilní dopravní provoz je využíváno až od roku 1994. Betonová přistávací a vzletová dráha je pouze jedna. Z letiště jsou provozovány přibližně tři linky, zejména na východ, dominují potom letní chartery. Letiště odbavilo v roce 2013 přibližně 0,18 milionu cestujících, a zaznamelo tak opravdu tryskový meziroční nárůst o více jak třetinu.

V pohoří Slavkovský les nalezneme Letiště Karlovy Vary. Leží pouze 4 kilometry od města a na naše mezinárodní letiště v nezvykle vysoké nadmořské výšce kolem 606 m n. m. Vzniklo již v roce 1929. Betonová přistávací a vzletová dráha je opět samozřejmě jedna. Asi logicky se dá předpokládat, že pravidelné linky z Karlových Varů vedou do Ruska, a jsou momentálně přibližně čtyři. Charterových letů během léta například do Turecka pomalu přibývá. Letiště odbavilo v roce 2013 přibližně 0,10 milionu cestujících, a vykázalo tak meziroční stagnaci počtu odbavení.

Článek přečten: 1643x

mp3stahuj.cz
Last minute zájezdy 2019, dovolená
Exotická dovolená na míru
Exotická dovolená Mauricius

S individuálním přístupem na míru.

Maledivy dovolená

Široká nabídka a individuální přístup.

Mexiko dovolená

Specialisté na dovolenou v Mexiku

Zážitková dovolená Bali

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Originální dovolená Austrálie

Sestavíme báječnou dovolenou v Austrálii na míru.

Poznávací zájezdy Vietnam

S aktivními a relaxačními programy na míru.

Aktivní dovolená na Novém Zélandu

Nejrozsáhlejší nabídka aktivit na vaši dovolené.

Exotická dovolená na míru

Již více než 20 let vytváříme nezapomenutelné cestovatelské zážitky.

Autentická dovolená Indie

Poznejte tu pravou Indii na jednom z poznávacích zájezdů.

Zájezdy dodávány společností INVIA a.s. Společnost není provozovatelem tohoto webu.© 2012-2019 letni-dovolene.cz. | Mapa webu

Souhlasím

Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz. Podmínky používání).